THK Üniversitesi’nden Çin’de önemli temas

Türk Hava Kurumu Üniversitesi, Çin’deki yeni işbirliği oluşturma amacındaki temaslarına devam ediyor.

Çin’in Shenzhen şehrinde düzenlenen Birleşmiş Milletler Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu toplantısına katılan THK Üniversitesi heyeti Çin’deki havacılık üniversiteleri ile işbirliği çalışmalarını sürdürüyor.

Heyet bu kapsamda, Çin’de mevcut havacılık üniversitelerinden Chengdu şehrindeki XlHUA üniversitesi yetkilileri ile görüşme gerçekleştirdi.

XIHUA Üniversitesi yetkilileri ile yapılan görüşmelere, SHGM Yardımcısı Haydar Yalçın ile birlikte, THK Üniversitesi’den Dr. Öğretim Üyesi Haydar Ateş ve THK’dan pilot Ercan Caner katıldı.

Görüşmeler sonrasında, İnsansız Hava Araçları konusunda müşterek çalışmalar yapmak üzere ortak araştırma merkezi kurulması konusunda çalışma yapılmasının uygun olacağı belirtilerek, her iki ülke üst yönetimlerinin ortaya koyacağı irade sonucu projenin hayata geçirilmesi kararlaştırıldı.

THK Üniversitesi, SHGM tarafından Türkiye’de 4 kategori İnsansız Hava Aracı pilot eğitimi vermek üzere yetkilendirilen tek yükseköğretim kurumu olmasının yanında, İHA konusunda ARGE çalışmaları yürüten bir araştırma ve uygulama merkezine sahip konumda.

Her iki üniversitenin müştereken kuracağı merkezin, bu konudaki kapasitenin daha da artırılması ve  THK Üniversitesi’nin Türkiye’nin havacılık ve uzay bilimleri alanındaki çalışmalarında öncü olma vizyonu yanında, geleceğin yoğun kullanılacak teknolojilerinin başında gelen insansız hava araçları teknolojisine de öncülük  etme misyonuna katkı sağlayacağı değerlendiriliyor.

AirTürkHaber