THK Üniversitesi’ne Çin’den önemli ziyaret

Merkezi Çin’de bulunan Dünya İnsansız Hava Araçları Federasyonu (WUAVF) Başkanı ve beraberindeki heyet, THK Üniversitesi’ne önemli bir ziyaret gerçekleştirdi.

Ziyarette, Federasyon tarafından THK Üniversitesi’ne üyelik teklifi yapıldı ve bu teklif THK Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Erman Akbulut tarafından kabul edildi.

Böylece, Türkiye’nin havacılık ve uzay bilimleri alanında ilk ve tek yükseköğretim kurumu olan THK Üniversitesi yine bir ilke imza attı ve kurduğu İnsansız Hava Araçları Araştırma ve Uygulama Merkezi vasıtasıyla üzerinde yoğun şekilde çalışmalar yürüttüğü insansız hava aracı çalışmalarına uluslararası bir boyutu da dahil etti.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Erman Akbulut, geleceğin havacılık teknolojisinin insansız hava araçlarının hayatın her alanında yer alacağı bir seyirde geliştiğini belirterek, bu alandaki çalışmalarına hız vereceklerini, SHGM tarafından verilen yetki ile 4 kategoride insansız hava araçları sertifikalı pilot eğitimleri vermeye devam ettiklerini, önümüzdeki yıl açılması planlanan ve Türkiye’de ilk olacak İnsansız Hava Araçları Önlisans Programı ile bu alanda ülkenin hem teknisyen, hem de pilot ihtiyacının karşılanmasında önemli bir aşama katedileceğini belirtti.

Dünya İnsansız Hava Araçları Federasyon Başkanı ise THK Üniversitesi ile ilişkilerin geliştirilmesine çok önem verdiklerini, Üniversite’nin bu alandaki kapasitesinin çok yüksek olduğunun farkında olduklarını belirterek, THK Üniversitesi’ne bu nedenle federasyona üye olmasını teklif ettiklerini, Haziran 2019’da Çin’in Shenzen şehrinde düzenlenecek Dünya İnsansız Hava Araçları Kongresi için THK Üniversitesini onur konuğu olarak davet ettiklerini belirtti.

Federasyon Başkanı ayrıca; Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcısı Haydar Yalçın ve THK Üniversitesi Öğretim Üyesi Doktor Haydar Ateş’in, Türkiye’den federasyon Danışma Kurulu’na seçildiklerini, ayrıca Dr. Haydar Ateş’in Federasyon’un “Türkiye Chapter”ı Başkanlığı’na seçildiklerini belirterek beratlarını takdim etti.