THY Afganlıları taşıyor

Kanada, Afganistan’da Kanada ordusuna hizmet etmiş Afganların bir kısmını aileleriyle birlikte Kanada’ya kabul ediyor.

Afganlar, Kabil’den Kanada’ya İstanbul üzerinden THY’nin charter seferleriyle uçuyor.

Türkiye’ye İran sınırı üzerinden Afganların kaçak girişi kamuoyunda büyük tartışma yaratırken, Kanada’dan dikkat çekici görüntüler sosyal medyaya yansıdı.

Kanada’nın Toronto şehrinde yaşayan havacılık foto muhabiri Tom Podolec, tahliye edilen Afganların Kabil’den Kanada’ya İstanbul üzerinden Türk Hava Yolları uçağıyla geldiğini yazdı.

Reuters, Kanada’nın askeri ve diplomatik misyonuna Afganistan’da hizmet etmiş Afganları taşıyan ilk uçağın 4 Ağustos’ta Kanada’ya iniş yaptığını yazmıştı.

Kanada’nın toplamda kaç Afganı kabul edeceği açıklanmadı ancak sayının sadece birkaç binle sınırlı olduğu bilgisi basına yansımıştı. ABD de kendine hizmet etmiş birkaç bin Afganı kabul edeceğini açıklamıştı.

Son olarak TK3302 sefer sayılı THY uçağının bugün Toronto’ya indiği, uçağın Afganistan’ın başkenti Kabil’den kalktığı ve İstanbul üzerinden Kanada’ya geldiği belirtildi.

TK3293 sefer sayılı uçuş 8 Ağustos 2021’de, TK3302 sefer sayılı uçuş ise 11 Ağustos 2021 tarihinde gerçekleştirildi.

Kanada Göçmenlik Bakanı Marco Mendicino, Afganistan’da kendilerini desteklemiş tercümanlar, güvenlik elemanları ve bu kişilerin ailelerinin dahil olduğu Afganları tahliye uçuşlarının yapıldığını, bu kişileri ve ailelerini Kanada’da yeni bir yaşam kurmaları için destekleyeceklerini söyledi.