THY aşılanma oranını açıkladı

AirTürkHaber, geçtiğimiz hafta THY ekiplerinin bir bölümünün aşı olmayı reddettiğini özel haberiyle gündeme taşıdı.

Yayın Yönetmeni Ahmet Tunagür ise bu haftaki yazısında“Sakın yok deme THY olduğunu iyi biliyorum, en azından rakam ver kaç kişi olduklarını bilelim” diye sordu.

THY bugün konuyla ilgili bir açıklama yaparak, kokpit ve kabin ekipleri arasındaki aşılanma oranını bildirdi.

İşte THY ekiplerinin aşılanma oranı hakkında yaptığı açıklama:

Pandemi döneminde kıtaları, kültürleri ve insanları buluşturmaya devam eden, en çok ülkeye uçan havayolu olma unvanını koruyan Türk Hava Yolları tüm ekipleri ile seyahat sağlığını korumaya öncelik veriyor.

Her gün 200 bine yakın yolcuyu gökyüzünde güler yüzle ağırlayan uçuş ekiplerinin Covid_19 aşısı olma oranı ise ekim ayı itibarıyla yüzde 98 olarak gerçekleşti.

Uçuşlarda aktif görevli olan 16 bin 522 kişilik Türk Hava Yolları ekibinin 4 bin 743’ü kokpit, 11 bin 779’u ise kabin görevlilerinden oluşuyor.

Pilotların 4 bin 624’ü, kabin memurlarının ise 11 bin 505’i en az bir doz aşısını oldu (ortalama yüzde 98). En az iki doz aşı olan pilotların sayısı 4335 (toplam içerisinde yüzde 91), kabinde ise bu sayı 10 bin 654 (yüzde 90).

Sağlık sorunları, yüksek antikor oranı ve alerji nedenleriyle aşı olmayan çalışanlar ise haftalık yapılan pcr testlerinin sonuçlarına göre uçuşlarda görev alıyor.

Ekip arkadaşlarının ve yolcuların sağlığı için Türk Hava Yolları ailesinin tamamı aşı olmaya yüksek derecede önem veriyor.

Aşı olan ekiplerin toplam doz sayısı incelendiğinde rakam 31 bin 863 olarak ortaya çıkıyor.

İki dozu tamamlayan çalışan oranı yüzde 90’ın üzerinde gerçekleşirken çalışanlar arasında dört doz aşı yaptıran 78 kişi bulunuyor.

Çalışanların aşı üreticisi tercihinde ise Biontech öne çıkıyor (31 bin 863 dozun 29 bin 546’sı).

Aşı Olmayanların Geçerli Bahaneleri Var

Milyarlarca insan için güzel günlerin reçetesi olan aşılar bazı çalışanlar tarafından kabul görmüyor ya da göremiyor.

Aktif görevli kabin memurlarının 45’i pilotların ise 36’sı çeşitli nedenlerle ‘aşı olmak istemiyorum’ diyor.

Bu nedenlerin başında ise emzirme/hamilelik dönemi geliyor.

Hint Aşısı Olan Bile Var

Türk Hava Yolları, yer yüzünde olduğu gibi bulutların üzerinde de çok uluslu bir şirket. Dünyanın dört bir yanından gelenler Türk bayrağının kanatları altında hizmet veriyor.

Durum böyle olunca aşı tercihi de değişkenlik gösteriyor.

Bu aşılar arasında Türkiye’de neredeyse hiç duymadığımız, etkinlik oranı yüzde 78’in üzerinde açıklanan Hint aşısı COVAXIN-Bharat da var, Rus aşısı Sputnik de.

Tercih edilen diğer aşı üreticileri ise Sinovac, Moderna, Johnson&Johnson, Biontech ve Astra Zeneca.