THY-HAVELSAN’dan dev anlaşma

Türk Hava Yolları, pilotaj eğitimini destekleyen simülatörlerin temini için HAVELSAN ile anlaştı.

Geçmiş süreçte Boeing 737NG uçakları için pilot eğitimlerinde kullanılacak ilk yerli simülatörü imal eden HAVELSAN ile bu kez yeni bir anlaşmaya imza atan Türk Hava Yolları, yerli ve milli üretim anlayışının genişletilmesine yönelik sağladığı desteği sürdürüyor.

Bugün, Türk Hava Yolları Genel Yönetim Merkezi’nde gerçekleştirilen törende, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı M. İlker Aycı ve HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hacı Ali Mantar tarafından imza altına alınan sözleşme kapsamında HAVELSAN, bayrak taşıyıcı havayolunun Boeing 737MAX ve Airbus A320CEO/NEO tipi uçakları için uluslararası D seviye sertifikasyona sahip Tam Uçuş Simülatörleri üretecek.

Hâlihazırda filosunda 14 simülatörü bulunan Türk Hava Yolları, 2020 ve 2021 yıllarında işletmeye alınmak üzere, 2 Boeing 737MAX ve 3 Airbus A320CEO/NEO uluslararası D seviye sertifikasyona sahip toplam 5 ‘Tam Uçuş Simülatörü’ ve 6 ‘Uçuş Eğitim Yardımcısı’nı HAVELSAN’dan teslim alacak.

Böylelikle, 2021 yılında Türk Hava Yolları Uçuş Eğitim Merkezi’ndeki Tam Uçuş Simülatörü sayısı, teslim alınacak diğer simülatörlerle birlikte 28’e ulaşacakken, ilk yerli üretim Boeing 737MAX ve Airbus A320CEO/NEO tipi simülatörler de bu rakama dâhil olmuş olacak.

Yurtdışına bağımlılığı azaltacak ve yerli üretim konseptine ivme kazandıracak proje kapsamında, Türk Hava Yolları pilotlarının intibak, tekamül ve yenileme eğitimlerinin düşük maliyetle ve gerçeğe yakın şekilde teminini sağlayacak EASA D seviye sertifikalı Tam Uçuş Simülatörü, askeri alandaki simülatör tasarım, üretim, entegrasyon ve bakım deneyimini, sivil havacılıkla da birleştiren, Türkiye’nin savunma ve havacılık sanayii şirketi HAVELSAN tarafından üretilip, Türk Hava Yolları filosuna kazandırılacak.

İmza töreninde sürece ilişkin değerlendirmede bulunan Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı, M. İlker Aycı; “Türk Sivil Havacılığının iki önemli oyuncusu, Türk Hava Yolları ve HAVELSAN olarak, bugün böylesi anlamlı bir iş birliğine imza atmış olmaktan büyük bir heyecan duyuyoruz. Ülkemizin milli havayolu olmanın verdiği bilinçle yerli kaynaklara yönelerek, milli üretime sağladığımız desteği bu anlaşma ile daha da geliştirmiş olmak bizim için gurur verici.”

“Teslim alacağımız yeni simülatörler, Türk Hava Yolları pilotlarının eğitimlerini en iyi standartta almalarının devamını sağlayacakken, özellikle tazeleme eğitimleri için uçuş eğitim merkezimizi tercih eden yabancı havayolu şirketlerinin pilotlarınca da tecrübe edilebilecek. Bu sayede küresel pazarda da boy gösterebilecek simülatörler ayrıca, bugün prestijli bir marka hâline gelen Türk Hava Yolları uçuş deneyiminin daha geniş kitlelerce benimsenmesinde de hiç kuşkusuz önemli bir rol oynayacak.” dedi.

HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hacı Ali Mantar ise, imza altına alınan sözleşme ile iki kurum arasındaki iş birliğinin artacağına dikkat çekerek; “Artık ülkemiz teknolojik üstünlük kazandığı alanlarda yaptığı yatırımlarla dünyada kendinden söz ettiriyor. Bayrak taşıyıcı havayolumuz Türk Hava Yolları ile iş birliğimizin güven ve dayanışma ortamı içinde hızla büyüyeceğine inancımız sonsuz. Hayata geçireceğimiz simülatörlerle yabancı kaynaklardan sağlanan uçuş simülatörleri ve eğitim sistemleri ihtiyaçları yerli kaynaklara yönlendirilmiş olacak. Aynı zamanda bu proje ile dünya havayolu simülatör pazarına hem sistem hem de eğitim ihracatı imkânı yakalamış olacağız.” dedi.

Simülatörler, pilotların eğitim kalitesini artırmaya yönelik en önemli unsurlardan biri olarak ön plana çıkıyor. Pilotlar, görev yapacakları uçak tiplerinde yer derslerinin ardından simülatörde eğitim almaya başlıyor.

Uçak tipi ve pilotun tecrübesine göre değişen sürelerde alınan eğitimin ardından gerçek uçağa geçiliyor. Sivil havacılıkta pilotlar ayrıca, her 6 ayda bir bilgilerini yenilemek amacıyla yine simülatörlerde uçuyor.

Bu eğitim sırasında pilotlara her türlü çevresel şart altında acil durum eğitimleri veriliyor. Böylelikle muhtemel riskler minimize edilirken, yetkin eğitim seviyesi de yukarı çekiliyor.

Türkiye’nin bayrak taşıyıcı havayolu şirketi Türk Hava Yolları önderliğinde Türk Sivil Havacılık sektörüne kazandırılan önemli ivmeye paralel olarak artan pilot eğitim ihtiyacının karşılanabilmesine yönelik harekete geçen HAVELSAN, bu girişimi ile askeri alanda olduğu gibi, sivil havacılıkta da sektörün kilit oyuncusu olmayı hedefliyor.

Firma, Boeing 737MAX ve Airbus A320CEO/NEO tipi simülatörlerinin üretimi ile dünya sivil simülatör üretimi pazarında da önemli bir yer edinmeyi amaçlıyor.