THY ikramda çıtayı yükseltiyor

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat, Turkish Do&Co ikramlarıyla ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

İkramların yenileceğini belirten Bolat, THY’nin Do&Co ortaklığı ile menülerde çıtayı daha da yükselteceğini vurguladı.

Konuya ilişkin Ahmet Bolat’ın paylaşımı şöyle:

Geçen yayınlanan uçak içi ikram sıralamasını ben de gördüm. Peki, başka sıralamalar ne diyor? Her gazeteci yazarın farklı sıralamaları var. Bunları da titizlikle takip ediyoruz. Diğer büyük havayolu şirketleriyle uçuyor ve yemeklerini muhakkak deneyimliyoruz. Ben de her uçuşumda sunduğumuz tüm çeşitlerin tadına muhakkak bakıyorum ve diyorum ki bizim ikramlarımız kesinlikle daha güzel.

Turkish Do&Co olarak İstanbul çıkışlı uçaklarımızda sunduğumuz Business ve Ekonomi ikramlarımız zaten çok beğeni alıyor. Dönüş uçuşlarındaki ikramların çoğu da buradan, yani İstanbul’dan yüklenen ikramlardan oluyor ve yine Turkish Do&Co markasını taşıyor. Kalan ikramlarımızı da titiz seçimler sonucunda helal mutfaklardan alıyoruz. Bundan dolayıdır ki ikram alanında yıllardır ödüllere layık görülüyoruz.

Geçtiğimiz haftalarda yakın zamanda sunmaya başlayacağımız yeni menüleri görmek için Turkish Do&Co tesislerimizi ziyaret ettik. Genel Müdürümüz ve icrada bulunan tüm yöneticilerimizle gerçekleştirdiğimiz bu ziyarette Do&Co’nun büyük hissedarı Atilla Doğudan bize en hafif tabirle bir şov sundu. 500’e yakın yemek, meze, tatlı çeşitleri hazırlamışlar. Bazıları Avusturya’dan gelen aşçılarımızın her birinin eline sağlık.

Ziyarete katılan ve menülerimizi tadan tüm arkadaşlarım hem ikram çeşitlerini çok beğendiler hem de çok leziz buldular. Yolcularımızın da çok beğeneceğinden emin olduğum menülerimizle çıtayı daha da yükseltiyoruz. İkramlarımızın yepyeni ödüllere layık görüleceğini kesinlikle söyleyebilirim. Hepimize afiyet olsun.

Bolat Do&Co ile ilgili paylaşımına şöyle devam etti:

Madem iftarımızı açtık ve sahura kadar vaktimiz var, sizlerin biraz daha “ağzınızı sulandırabilirim”. Bu sefer de Turkish DO & CO hakkında bazı bilgiler ve bol resimler vereceğim. Böylece yorumla katlıda bulunan Vahide Sena Erbek gibi şeflerimizi de sizlere tanıtmış olacağım.

Yaklaşık 4500 civarında personelimiz Türkiye’de 10 üretim merkezinde günlük ortalama 200 bin yemek üretiyor ve 27 havalimanına ikram hizmet sağlıyor. 400 civarında da uçan aşçımız (FC) ile uçaklarda yolcularımıza hizmet veriyoruz.

Üretimimizde kullanılan ürünlerin % 80 ni yurt içinden ve çoğunluğu Türkiye`nin farklı yörelerindeki bölgesel üreticilerden tedarik ediyoruz. Aslında lezzetin bir sırrı da bu en taze ürünlerde saklı. Şimdi maharetli ellerin sahipleri ve yeni menüler hakkında bazı bilgiler:

– Eğitimli şeflerimiz tarafından hergün taze pişirilen ve Turkish DO & CO tarafından geliştirilmiş 300 den fazla yeni menü

– Türkiye‘den ve Dünya‘dan yeni lezzetler

– Hem yenilikci hem geleneksel yemekler

– Zengin meze çeşitleri, ev yapımı makarnalar, taze balık ve et ceşitleri, vejetaryan yemekler ve sağlıklı salatalar, ev yapımı tatlılar, yeni ekmek çeşitleri…

Resimlerin çoğunun ekonomi sınıfında vereceğimiz ikramlardan özellikle seçtim ki farkımız daha fazla belli olsun diye.