THY-Indigo’dan kod paylaşımı anlaşması

Türk Hava Yolları, Hint Menşeili IndiGo Hava Yolları ile mevcut Kod Paylaşımı Anlaşmasını yeniden yürürlüğe koydu.

Türkiye’nin bayrak taşıyıcı havayolu Türk Hava Yolları ile Hindistan’ın en büyük özel havayolu şirketi IndiGo arasında 2018 yılında imzalanmış olan ‘’Kod Paylaşımı Anlaşması’’, Indigo’nun icra ettiği seferlere Türk Hava Yolları’nın kodunun da eklenmesiyle haziran ayında yeniden yürürlüğe girdi.

Farklı noktalarda kademeli olarak başlayan iş birliğiyle ilk kod paylaşımlı uçuş dün gerçekleştirildi.

Bu kapsamda kod paylaşım anlaşması ‘’İkili Serbest Satış’’ esasına dayalı olarak, her iki havayolunun da birbirlerinin seferlerine kodunu eklemelerine imkân sağlayacak.

Anlaşma kapsamında Türk Hava Yolları, IndiGo tarafından icra edilen Delhi-İstanbul ve Hindistan’ın Ahmedabad, Amritsar, Bangalor, Chennai, Bombay ve Kalküta şehirlerindeki uçuşlarına kodunu ekleyerek satış yapacak. Anlaşmaya ilişkin görüş bildiren Türk Havayolları Genel Müdürü Bilal Ekşi; “Covid-19 salgını nedeniyle iki zorlu yıla tanıklık ettikten sonra, Havacılık sektörü şimdi yeni bir döneme girmiştir. Bu da iş birliklerini iyileştirmemize ve geliştirmemize olanak tanıyacaktır. Bu yeni dönemde bütün hava yolları için iş birlikleri daha önemli hale gelmiştir. Türk Hava Yolları ve IndiGo olarak, Türkiye ve Hindistan arasında seferlerin yeniden başlamasından çok mutluyuz. Bu sayede misafirlerimizin daha iyi bağlantılarla uçuşlarımızı kullanmaya devam edeceğini paylaşmak isterim. ‘’dedi.

IndiGo Hava Yolları Genel Müdürü (CEO) Ronojoy Dutta; “Yolcularımıza daha fazla seçenek sunmak için Türk Hava Yolları ile stratejik ortaklığımızı sürdürmekten mutluluk duyuyoruz. Havacılık sektörünün genel olarak düzelmesi sayesinde bu anlaşma ile yolcularımıza İstanbul’un ötesindeki seyahatler için sunulan seçenekler genişletilmektedir. Türk Hava Yolları’nın geniş uçuş ağındaki 12 varış noktası kullanılarak; yolcularımıza uygun bağlantılı, hızlı, kesintisiz seyahat deneyimi sağlanacaktır.” dedi.

Halihazırda Türk Hava Yolları, Delhi-İstanbul ve Bombay-İstanbul hatlarında haftanın her günü sefer icra ederken, IndiGo Hava Yolları da Delhi-İstanbul hattında haftanın her günü sefer icra ediyor.

Ağustos 2022 tarihi itibarıyla söz konusu hatta, haftanın her günü uygulanacak şekilde yeni seferler konulması planlanmaktadır.

İki hava yolu arasındaki bu kod paylaşımı, misafirlerine tek bir rezervasyonla bağlantılı uçuş satın alma ve tüm seyahat boyunca sorunsuz bilet alım, biniş ve bagaj kontrolü deneyimi sunuyor.

 

Etiketler: ,