THY-Indigo’dan önemli işbirliği

Türk Hava Yolları, Hint menşeli IndiGo ile Kod Paylaşımı Anlaşmasına imza attı.

Türk Hava Yolları ve IndiGo, uçuş ağlarını genişletmek ve yolcuları için sunulan seyahat imkânlarını geliştirmek amacıyla iş birliği yapacak.

Türkiye’nin bayrak taşıyıcı havayolu Türk Hava Yolları ile Hindistan’ın en büyük iç hat taşıyıcısı olan IndiGo, Kod Paylaşımı Anlaşması imzaladı.

Türk Hava Yolları ve IndiGo’nun gerekli tüm yönetim ve mevzuat onaylarının alınması akabinde etkinlik kazanacak olan bu ortak uçuş ve karşılıklı iş birliği anlaşması sayesinde her iki havayolu, Türkiye ile Hindistan arasında ve ötesindeki hatlarda seyahat edecek yolculara çok daha esnek seyahat imkânları sağlıyor olacak.

İki havayolu arasındaki bu iş birliğiyle birlikte Türk Hava Yolları, Hindistan iç hatlarında IndiGo tarafından sefer icra edilen noktalara bilet satışı yapabilecekken; IndiGo da, Türk Hava Yolları’nın kapsamlı uçuş ağı üzerinden, sefer düzenlemediği birçok Avrupa noktasına ulaşabilecek.

Uluslararası genişleme stratejisinin bir parçası olarak imzaladığı bu ilk kod paylaşımı anlaşması sayesinde IndiGo, Türk Hava Yolları’nın icra ettiği İstanbul ötesindeki 20 sefere kendi “6E” kodunu ekleyerek, bilet satışı yapabilecek.

Benzer şekilde Türk Hava Yolları da, IndiGo’nun Hindistan iç hatlarında gerçekleştirdiği seferlerde kendi “TK” kodu ile bilet satışı yapabilecek.

Bahse konu anlaşma ile Türk Hava Yolları – IndiGo kod paylaşımlı ortak seferlerinde seyahat eden yolcular, nihai varış noktalarına kadar check-in yapabilecek ve daha kesintisiz bağlantı olanaklarına sahip olabilecekler.

İmzalanan kod paylaşımı anlaşmasına ilişkin görüş beyan eden Türk Hava Yolları Genel Müdürü ve İcra Komitesi Başkan Vekili Bilal Ekşi; “Transfer merkezimiz İstanbul’a sefer düzenlemeye başlayan her havayolu şirketini evimizde karşılıyor ve ağırlıyor olmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu bağlamda, Türkiye’ye sefer düzenleyecek ilk Hint menşeli taşıyıcı olan IndiGo’ya büyük bir memnuniyetle hoş geldiniz diyoruz. IndiGo ile bu iş birliğimizin, Hindistan çıkışlı ve varışlı yolcularımıza sağlayacağı imkânlar çerçevesinde büyük bir fırsat oluşturacağına inanmakla birlikte; önümüzdeki süreçte daha da geliştirmeyi planladığımız ortak çalışmalar ekseninde önemli bir paya sahip olacağı kanaatindeyiz.” dedi.

IndiGo Genel Müdürü Rahul Bhatia ise anlaşmayla ilgili memnuniyetini; “İlk kod paylaşımı anlaşmamızı Türk Hava Yolları ile imzalamış olmaktan büyük bir heyecan duyuyoruz. Bu stratejik ortaklık, İstanbul’a gerçekleştirmeyi planladığımız doğrudan seferleri desteklemesinin yanı sıra, yolcularımıza sunduğumuz seyahat seçeneklerini, Türk Hava Yolları’nın kapsamlı uçuş ağı ile İstanbul ötesi noktaları da kapsayacak şekilde genişletecektir. Bu çerçevede yolcularımız, Türk Hava Yolları tarafından düzenlenecek seferlerde, Avrupa’daki birçok şehre IndiGo üzerinden bilet satın alabilecek ve Türk Hava Yolları’nın dünyaca ünlü kabin içi hizmetlerini tecrübe edebilecekler.” sözleriyle dile getirdi.