THY Teknik’ten Asya-Pasifik’te yatırım adımı

Küresel uçak bakım ve onarım (MRO) sektörünün önde gelen aktörlerinden biri olan Türk Hava Yolları Teknik A.Ş., İstanbul Havalimanı’nda gerçekleştirdiği yatırımların ardından yurtdışı açılım stratejisi kapsamında Asya-Pasifik bölgesindeki yatırım fırsatlarını değerlendirmeye başladı.

Dünya havacılığının yükselen değeri olan ve sahip olduğu filo büyüme oranı ile yakın bir gelecekte dünyanın en geniş uçak filosuna sahip olacağı öngörülen Asya-Pasifik bölgesi, MRO sektörü için geniş bir müşteri portföyü sunmakta. Gelişmekte olan bu pazarda yer alarak sahip olduğu geniş kabiliyet ve hizmet kalitesini bu bölgeye de taşımak isteyen Türk Hava Yolları Teknik A.Ş., Asya-Pasifik bölgesinde gerçekleştirdiği pazar araştırmalarının ardından yeni iş birliği ve ortaklık projeleri oluşturulması kapsamında faaliyetlerine başladı.

Avrupa ve Orta Doğu bölgelerinin en yetkin ve modern uçak bakım tesislerine sahip olan Türk Hava Yolları Teknik A.Ş., Asya-Pasifik bölgesinin en önemli merkezlerinden biri olan Malezya’da gerçekleştirmeyi planladığı yatırımlar ile uçak bakım-onarım sektöründeki yüz yıla yaklaşan tecrübesini bu bölgeye de taşımayı hedefliyor.

Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. bu hedefleri doğrultusunda, Malezya Ticaret Bakanı, Malezya Yatırım Geliştirme Kurumu (MIDA) ve Malezya Dış Ticaret Geliştirme Kurumu’nun (MATRADE) katılımlarıyla, 12 Temmuz 2021 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilen toplantıda, bölgedeki uçak bakım-onarım şirketlerinden ve Sapura Resources Bhd’nin iştiraki olan Sapura Technics Sdn Bhd ile potansiyel yatırım fırsatlarını değerlendirebilmek için bir iyi niyet sözleşmesi imzaladı.

İmza töreni sonrasında Asya-Pasifik bölgesinde hayata geçirilmesi planlanan yatırımlarla ilgili açıklamada bulunan Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı: “Şüphesiz ki havacılık ve MRO sektörü, pandeminin en çok etkilediği sektörlerin başında yer alıyor. Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. olarak bu zor dönemleri biz, rakiplerimizden pozitif yönde ayrışarak; kabiliyetlerimizi artırdığımız, müşteri portföyümüzü genişlettiğimiz, yatırım ve büyüme çalışmalarımıza hız kesmeden devam ettiğimiz bir dönem olarak geride bırakacağız. Bu hedef doğrultusunda, dünyanın en hızlı gelişen ve yakın gelecekte en yoğun filo oranına sahip olacağı öngörülen Asya-Pasifik bölgesinde yatırımlarımızı genişletmeyi amaçlıyoruz. Hayata geçirmeyi planladığımız bu yatırımların, ülkemiz sivil havacılığı ve şirketimiz açısından çok büyük bir öneme sahip olduğu kanaatindeyiz. Asya-Pasifik bölgesinde yatırım fırsatlarını değerlendiriyoruz ve değerlendirmeye devam edeceğiz. Gerçekleştirmeyi amaçladığımız bu proje, şirketimizin dünya pazarında sahip olduğu pazar payını artırma hususundaki hedeflerine ulaşması açısından büyük önem arz ediyor.” dedi.

Etiketler: ,