THY ve Riyadh Air’den önemli anlaşma

Türk Hava Yolları ve Riyadh Air arasında, Türkiye ve Suudi Arabistan iç hatları ile İstanbul ve Riyad ötesi noktalara seyahat eden misafirlerimize kapsamlı avantajlar sunmayı ve aynı zamanda derin iş birliklerini temellendirmeyi hedefleyen Mutabakat Zaptı, ICAN 2023 (ICAO Air Services Negotiation Event) etkinlikleri kapsamında Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da imzalandı.

İmzalanan geniş kapsamlı Mutabakat Zaptı, Türk Hava Yolları ve Riyadh Air yolcularına her iki havayolunun uçuş ağından yararlanma imkânı sunacak.

Anlaşma, 1 Ocak 2024 itibarıyla yürürlüğe girecek olup Riyadh Air’in faaliyetlerine başlaması akabinde efektif olacak.

Türk Hava Yolları Yatırım ve Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Levent Konukcu ve Riyadh Air CEO’su Tony Douglas’ın imzalarıyla yürürlüğe giren Mutabakat Zaptı ile birlikte her iki havayolunun sadakat programı üyeleri, iki havayolu uçuşlarından da mil kazanabilecek.

Türk Hava Yolları ve Riyadh Air ticari iş birliklerinin yanı sıra; kargo, eğitim, teknik ve dijital gibi alanlarda da muhtemel iş birlikleri üzerine çalışmalara başlayacak.

İmzalanan mutabakat zaptı ile ilgili açıklamalarda bulunan Türk Hava Yolları Genel Müdür (Yatırım ve Teknoloji) Yardımcısı Levent Konukcu, “Ülkemizin bayrak taşıyıcı markası olarak Riyadh Air ile imzalanan bu anlaşmadan mutluluk duyuyoruz. Interline ve Codeshare gibi fırsatların değerlendirilmesiyle yakın gelecekte yolcularımız iki havayolunun da networkünden faydalanabilecek. Riyadh Air’in 2025 yılı ortasında faaliyete geçmesiyle birlikte  yapılacak iş birlikleri sayesinde misafirlerimize geniş bağlantı seçenekleri sunularak seyahat deneyimlerine olumlu katkı sağlanacaktır.” ifadelerini kullandı.

Riyadh Air CEO’su Tony Douglas ise “Bu anlaşma, hizmet verilen destinasyonlar açısından dünyanın en büyük küresel havayolu şirketiyle ortaklık kuran Riyadh Air’in gelişiminde çok önemli bir adımdır. Yolcu odaklı, pazar lideri, küresel bir havayolu markası olan Türk Hava Yolları ile kurulacak olan yakın ilişkimiz, İstanbul Havalimanı gibi global bir network merkezi aracılığıyla, özellikle Türkiye, Avrupa ve Amerika’da olmak üzere dünya çapında yaklaşık 130 noktaya kesintisiz bağlantı sağlayacaktır. Yapılan anlaşmalar, son derece önemli olup çokça faydası bulunmaktadır.  Türk Hava Yolları dünya standartlarında bir havacılık markasıdır ve Riyadh Air’in hikayesinde rol almasından gurur duyuyoruz.” dedi.

İmzalanan mutabakat zaptı ile birlikte yolcu memnuniyetinin artırılmasının yanı sıra; havacılıkla ilgili hizmetlerde, kargo ve dijital gelişim gibi birçok alanda fayda sağlaması beklenmekte.