THY ve Rockwell Collins anlaştı

Türk Hava Yolları, ABD’li Rockwell Collins şirketiyle Farnborough Airshow’da pilot eğitimleri için önemli bir anlaşma imzaladı.

THY, filosuna katacağı yeni B737 MAX, 787 Dreamliner ve mevcut B777-300 uçaklarının yanı sıra Airbus A320 NEO, A330 ve A350 XWB uçakları için pilot eğitimi amaçlı JVC lazer ışıklı projektörleri ile EP-8100Ⓡ görüntü jeneratörleri için Rockwell Collins şirketiyle anlaşma sağladı.

Anlaşmaya göre 14 görsel sistem için, 9’u kesin 5’i opsiyon olarak imzaların atıldığı duyuruldu.

Son sipariş şirketin THY ile olan güçlü ilişkisini genişletirken, Türk Hava Yolları’nın mevcut 14 tam uçuş simülatörünün tamamında Rockwell Collins görsel sistemleri bulunuyor.

THY geçtiğimiz dönemde 18 bölmeli bir simülatör binası açtı ve şuana kadar 4 yeni simülatör sistemi kurdu.

Yeni sözleşme, 2020 yılına kadar THY’nin sürekli olarak büyüme planlarını karşılamak için çalıştıkları işletim simülatör sayısını ikiye katlıyor.

Rockwell Collins Genel Müdürü ve Simülasyon Başkan Yardımcısı, Nick Gibbs “Ortaklığımız ve Türk Hava Yolları’nın mevcut bakım prosedürlerine, uygulamalarına ve operasyonlarına aşina olmasından dolayı, ilk altı ay içinde ilk sistemlerin teslimatını sağlayacağız” dedi.

EP-8100 görsel sisteminin  önde gelen görüntü kalitesi ve projektör / ekran desteği sayesinde pilotlar eğitim deneyimini önemli ölçüde artırırken, yüksek kaliteli bir görsel sahne elde ediyor.

Sistemler, Rockwell Collins’in Utah Salt Lake City’de bulunan tesislerinde üretilecek ve kurulumu İstanbul’da yapılacak.

Ekim ayında açılacak olan yeni İstanbul havalimanı ile birlikte Rockwell Collins, uçuş ekibi eğitimini desteklemek için yeni bir havalimanı modeli de sunacak.

AirTürkHaber