THY’den global SAF deklarasyonu

Türk Hava Yolları, karbon emisyonunun azaltılmasında kilit rol oynayan Sürdürülebilir Havacılık Yakıtlarının (SAF-Sustainable Aviation Fuel) geliştirilmesine katkı sağlayan projelere desteğini sürdürüyor.

2022 yılı itibarıyla operasyonlarında aktif bir şekilde Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı kullanmaya başlayan Türk Hava Yolları, Global SAF Deklarasyonunu imzalayarak konuya verdiği önemin altını çizdi.

Global SAF Deklarasyonu, havacılık, uzay ve yakıt sektöründeki paydaşlar tarafından sürdürülebilir havacılık yakıtının karbondan arındırılması için oluşturulmuş ortak bir çalışma bütünlüğünü ifade ediyor. Deklarasyon ile sürdürülebilir havacılık yakıtlarının tamamen karbondan arındırılması hedefleniyor.

Türk Hava Yolları bu kapsamda; teknik, düzenleyici, güvenlik ve ticari uygulanabilirlik sınırları dahilinde SAF kullanımını en üst düzeye çıkarmayı planlıyor.

Türk Hava Yolları Genel Müdür (Yatırım ve Teknoloji) Yardımcısı Levent Konukçu konuya ilişkin olarak; “Yeni nesil uçakların filoya dahil edilmesine ilişkin yaptığı yatırımlarıyla, operasyonel iyileştirmeleriyle ve ileri düzey yakıt tasarrufu uygulamalarıyla emisyonlarını önemli derecede azaltan Türk Hava Yolları, sürdürülebilir havacılık yakıtlarına yatırım ve desteğini sürdürmeye devam edecek.” dedi.

Airbus Ticari Uçaklar ve Airbus International Başkanı Christian Scherer; “Airbus, uçmanın çevresel etkisini azaltacak, değer zinciri boyunca sürdürülebilir bir havacılık endüstrisi geliştirmeye kendini tamamen adamıştır. Bu bildirge de tam olarak bunu desteklemekte. Bugün Türk Hava Yolları bu girişime katılma çağrısına yanıt vererek, sıfır emisyonlu uçak yolculuğumuzda tüm paydaşlarla birlikte çalışmak üzere imza attı. Türkiye’nin bu çabadaki kararlılığını göstermesinden mutluluk duyuyorum.” dedi.

Rolls-Royce Teknoloji’ den Sorumlu Başkanı Grazia Vittadini konuyla ilgili; “Sürdürülebilir Havacılık Yakıtları’nın kullanımını teşvik etmek için değer zincirimizdeki endüstri ortaklarımızla birlikte çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu çalışmalar, Rolls-Royce’un sürdürülebilirlik stratejisinin önemli bir parçası. Türk Hava Yolları’nın SAF Deklarasyonu’nu imzalamasından büyük mutluluk duyuyoruz. Bu anlaşmanın imzalanması, Türkiye’nin küresel havacılıkta sürdürülebilir bir geleceğe doğru yöneldiğinin bir göstergesi.” dedi.

2022 yılında ilk olarak İstanbul Havalimanı- Paris Charles De Gaulle hattında sürdürülebilir havacılık yakıtı kullanmaya başlayan Türk Hava Yolları, Paris, Oslo, Göteborg, Kopenhag, Londra ve Stockholm hatlarında haftada bir gün olacak şekilde bu yakıtı düzenli olarak kullanırken, ilerleyen süreçte de artan frekanslara ve farklı destinasyonlara bağlı olarak aktif kullanımını yaygınlaştırmayı planlıyor.

Ayrıca Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı, aynı orandaki geleneksel kerosen yakıta kıyasla sera gazı emisyonunda %87’ye varan azalma sağlıyor.

Bunlara ek olarak Türk Hava Yolları, fosil kaynaklı uçak yakıtı kullanım miktarının azaltılması için üniversitelerle iş birliği yaparak sürdürülebilir biyo-yakıt araştırma ve geliştirme çalışmalarına destek sağlıyor.

Bu kapsamda, Boğaziçi Üniversitesi ile “Mikroalg Tabanlı Sürdürülebilir Biyo-Jet Yakıtı Projesi (MİKRO-JET)” başlıklı, TÜBİTAK öncelikli alan projesini yürütmekte.

Projenin tamamlanması akabinde tamamen sürdürülebilir kaynaklardan üretilen ve 2022 yılı içerisinde Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. tarafından motor testleri tamamlanan biyoyakıtın harmanlanarak uçuşlarda kullanılması hedefleniyor.

 

Etiketler: ,