THY’den Moody’s açıklaması

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türk Hava Yolları’nın da içinde bulunduğu 11 şirketin kredini notunu indirim için izlemeye aldı.

Yaşanan bu gelişme sonrasında Türk Hava Yolları’ndan konuya ilişkin olarak Kamuyu Aydınlatma Platformu’na bir açıklama yapıldı.

THY tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody’s Investor Services tarafından, Türkiye ülke kredi notunun olası bir indirim için izlemeye alınması nedeniyle, benzer durumdaki diğer şirketlerle birlikte Türk Hava Yolları A.O kredi notunun da izlemeye alındığı kamuya açıklanmıştır. Söz konusu incelemenin başlatılmış olması, Ortaklığımızın kredi notunun düşürüleceği anlamına gelmemektedir.

Bu gelişme ile birlikte, Ortaklığımızın 2015 yılında ihraç etmiş olduğu Ekipman Teminatlı Geliştirilmiş Kredi Sertifikalarının notları da gözden geçirilmiş, USD ve JPY cinsi Class A kredi sertifikalarımızın notu Baa1’den Baa2’ye çekilmiş, JPY cinsi Class B kredi sertifikamızın notu ise yine olası bir indirim için izlemeye alınmıştır.

Moody’s tarafından Ortaklığımızın faaliyetleri ve finansal yapısı da dikkate alınarak yapılacak değerlendirmeler sonrası verilecek karar yatırımcılarımız ile ayrıca paylaşılacaktır.”

 

Etiketler: ,