THY’yi bekleyen yenilikler

THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı 3. Havalimanı’nda THY’yi bekleyen yenilikleri anlattı.

Aycı, “Kabin ekibinin kıyafetlerinin deneme dikimleriyle uçuşta deneme testlerini yaptık. Tasarım ve renkleriyle, herhangi bir havalimanında THY personeli seçilip tanınacak. Tahmin edileceği üzere bayrağımızın rengine yakın tonlarda, kırmızı ağırlıkta olacak” dedi.

THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, yaklaşık 2 yıldır hazırlıklarını yaptıkları kurumsal yenilenmelerden biri olan kabin personelinin üniformalarını tasarlayan İtalyan modacı Ettore Bilotta’nın çalışmalarında sona geldiklerine dikkat çekerek şu detayları verdi:

“Kabin ekibinin kıyafetlerinin deneme dikimleriyle uçuşta deneme testlerini yaptık. Tasarım ve renkleriyle, herhangi bir havalimanında THY personeli seçilip tanınacak. Tahmin edileceği üzere bayrağımızın rengine yakın tonlarda, kırmızı ağırlıkta olacak. Kurumsal kimlik çalışmalarımız tamamlandı. Uçakların dış tasarımında bir değişiklik olmayacak, ancak yeni havalimanına yeni üniformalarla ve yeni kabin içi dizayn ile uçacağız.”

YENİ HAVALİMANINDA DAHA GENİŞ ALAN

THY’deki diğer yenilikleri Aycı şöyle anlattı: “Yeni havalimanında daha geniş bir alanda hizmet vereceğiz. Atatürk Havalimanı’ndaki gibi dar alanda kısa paslaşmalarımız olmayacak. Ancak yeni merkezimizde verimliliği yakalayabilmek için bir kış, bir de yaz sezonu geçirmek gerekecek. Uçaklarımızın hat bakımı ve A bakımları için ünitelerimiz olacak. İnşaatları devam ediyor. Belli bir süre büyük bakımlar, C bakım Atatürk’te olacak. Sonra tüm birimlerimiz, THY yönetim binası da dahil olmak üzere yavaş yavaş taşınacak.”

 AYCI: TERMİNAL DE İŞLETEBİLİRİZ

“Terminal işletmeciliği konusunda yurtdışında tecrübe kazanacağımız fırsatlar olabilir. Bunun için şirketimiz hazır. Böylece kendi sektörümüzde verimliliği artırmak için farklı deneyimler kazanabileceğimiz fırsatları değerlendirme şansımız da olacaktır. Türkiye içindeyse Ankara ve Antalya havalimanlarını yeni uçuş ağlarımızla güçlendirerek, fırsatlara göre yeni merkezler haline getirebiliriz. Aynı şekilde iştirakimiz THY Teknik’in de yurtdışına açılması, uçak bakım hizmeti vermesi konusunda çalışmalarımız var.”

TURKISH CARGO VE ANADOLUJET ŞİRKET OLACAK

“Yeni havalimanında Turkish Cargo ve Anadolujet’i kendi alanlarında daha iyi hizmet vermek üzere ayrı şirketler haline getireceğiz. Henüz olgunlaşmadı, ama düşüncemiz bu yönde. Özellikle kargo için yeni meydanda ciddi yatırımlarımız olacak. İlaç, yaş meyve-sebze, e-ticaret gibi kargonun tüm segmentlerinde donanımlı ünitelerle nitelikli hizmet vereceğiz.”

LOUNGE VE İKRAMDA YENİ KONSEPT

“Yakında Singapurlu yeni ortağımız, ikram şirketi SATS ile olan 10 artı 5 yıllık süreyi kapsayan işbirliğimizi açıklayacağız. Yeni havalimanına SATS ile geliştirdiğimiz ikram konsepti ve yeni tasarım lounge ile gideceğiz. İlk etapta ikramlar, Atatürk Havalimanı’ndaki ana mutfağımızdan 3. Havalimanı’nda kurduğumuz ikram uydu birimine gidecek. Buradaki son hazırlıklar sonrasında uçaklara yüklenecek. Atatürk’teki mutfağımızda ana pişirmeleri yaparak, belli bir süre yeni havalimanını besleyeceğiz. İkramda benzer uygulamayı daha önce Sabiha Gökçen Havalimanı’nda yaptığımız için tecrübeliyiz. SATS’ın uluslararası ölçekte THY’ye çok şey kazandıracağını düşünüyorum. Özellikle THY, Çin, Hint, Tai ve Japon mutfağıyla tanışacağı gibi Türk mutfağını da daha geliştireceğiz. Sağlıklı beslenme gibi yeni konseptlerimiz de olacak.”

DUTY FREE THY’YE GERİ DÖNÜYOR

Habertürk yazarı Güntay Şimşek’e konuşan Aycı, “Amsterdam kazası sonrası kaldırılan ‘uçakta duty free hizmeti’ yeni havalimanında farklı bir konseptle geri dönecek. THY uçaklarına ürün yüklemeyeceğiz, ama havalimanında THY ürünlerini de satan mağazalarımız olacak. Yolcularımız uçaklarda THY Duty Free’den beğendikleri ürünleri, adreslerine isteyebilecekleri gibi havalimanında teslim alabilecekleri bir model üzerinde çalışıyoruz. Ama uçaklarımızda ürün teslimi olmayacak, uçaklarımız hafif olacak” dedi.

YENİ UÇAKLARIN YÜZDE 50’Sİ KADAR OFF SET

“3. Havalimanı’nda kullanmaya başlayacağımız, yeni sipariş ettiğimiz Boeing 787 ve Airbus 350 model uçaklarımızın yüzde 50’si kadar bir offset anlaşmasına da imza attık. Böylece THY iştiraki şirketler başta olmak üzere TAI gibi firmalarımızdan Boeing ve Airbus parça alımı yapacak. Örneğin THY’nin 7 milyar dolarlık uçak alımı varsa bunun karşılığında, Türkiye yurtdışına 3.5 milyar dolarlık parça satacak, ihracat yapacak.”