Trump beklenen kararı açıkladı

ABD Başkanı Donald Trump, koronavirüs önlemleri kapsamında Avrupa’dan ABD’ye 30 gün boyunca tüm seyahatlerin yasaklandığını duyurdu.

ABD Başkanı Donald Trump, Kovid-19 salgınına ilişkin açıklamalarda bulunarak Avrupa Birliği’ni (AB) yeteri kadar önlem almamakla suçladı.

“En üst düzeyde sağlık tedbirleri aldık. Virüsün yayıldığı ülkelere seyahat kısıtlaması getirdik” diyen Trump, “AB aynı tedbirleri almakta yetersiz kalmış ve Çin’e ulaşımı engellememiştir” ifadelerini kullandı.

‘Avrupa’dan seyahatler askıya alındı’

Beyaz Saray’daki Ovak Ofis’ten ‘ulusa sesleniş’ konuşması gerçekleştiren ABD Başkanı, “Avrupa’dan gelen yolcular sebebiyle ABD’de de vakalar arttığını görüyorum. Avrupa’dan ABD’ye 30 gün boyunca bütün seyahatleri yasaklıyoruz” açıklamasını yaparak “Avrupa’dan ABD’ye gelen her şey bu kısıtlamalara dahil olacak. Bu, İngiltere için geçerli olmayacak” diye kaydetti.

Türkiye dahil değil

Konuşmasından hemen sonra İç Güvenlik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da, Başkan Trump’ın ABD’ye varışlarından 14 gün öncesine kadar olan sürede belirli Avrupa ülkelerinde bulunan yabancı ülke vatandaşlarının çoğunun Amerika’ya girmelerini askıya alan bir başkanlık bildirisini imzaladığı belirtildi.

Listede Schengen olarak bilinen şu 26 ülke yer alıyor:

“Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Holland, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç ve İsviçre.”

Bakanlığın açıklamasına göre, kısıtlamalardan ABD’de yasal çalışma iznine sahip olanlar, ABD vatandaşlarının birinci derece yakınları ve bildiride adı geçen diğer bireyler muaf tutulacak.