Trump NASA’ya hedef gösterdi

Sosyal medyayı etkili şekilde kullanan ABD Başkanı Donald Trump, twitter’dan bu kez NASA hakkında bir paylaşımda bulundu.

Trump, paylaşımında uzay çalışmaları için harcanan paralara vurgu yaparken bu noktada NASA’nın sadece Ay’a gitmek konusunda odaklanmaması gerektiğini bunun 50 yıl önce gerçekleştirildiği ifade etti.

Ay’a gitmekten daha önemli işlerin yapıldığı bunun içinde Mars’a gitmenin de yer aldığını belirten Trump, Ay’a gitmenin de Mars seyahati için bir adım olduğunu belirterek bunun bir parçası olduğunu ifade etti.

ABD Başkanı konuya ilişkin tweetinde şu ifadeleri kullandı:

“Harcadığımız tüm paraya rağmen, NASA hala Ay’a gitmekten bahsetmemeli, biz bunu 50 yıl önce yaptık. Savunma ve bilim alanında Mars dahil (ki Ay da onun bir parçası) yaptığımız daha büyük şeylere odaklanmalılar.” 

NASA Başkanı Jim Bridenstine son dönemde yaptığı açıklamalarda ABD’nin Ay’a geri döneceğini ve 2024 yılına kadar bir insansız aracı göndereceğini ifade etmişti.

Bridenstine açıklamalarında bu kez Ay’a kalıcı olarak döndüklerini ve bu adımın sonrasında Mars seyahatinin planlandığını belirtmişti.

ABD Başkanı Donald Trump’ta, NASA’nın Ay’dan sonraki hedefinin Mars olacağını ve buna tam destek verdiğini daha önce bir çok kez ifade etmişti.

ABD savunma sanayi alanında olduğu gibi Ay-Mars projelerinde de Rusya ve Çin’le ciddi bir yarış halinde.

AirTürkHaber