Trump Uzay Kuvvetleri’nde ciddi

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump daha önce açıkladığı Uzay Kuvvetleri konusunda yeni açıklamalarda bulundu.

İlk açıklamasında büyük yankı uyandıran Trump’ın Uzay Kuvvetleri planı hakkında biraz daha zemin hazırlamış gibi görünüyor.

Geçtiğimiz gün bir Beyaz Saray töreninde, Trump uzayda Amerikan üstünlüğünü güvence altına almaya adanmış yeni bir ordu dalı yaratma olasılığından bahsetti.

Webtekno’da yer alan habere göre, Amerika Birleşik Devletleri Silahlı Kuvvetlerinin, Ordu, Donanma, Deniz Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik Komutanlığından oluştuğunu aktaran Trump, aslında bir altıncıyı düşündüklerini ve bunun da Uzay Gücü olacağını aktardı.

General Robert Caslen’ın da hazır bulunduğu törende kendisine seslendi ve “Muhtemelen siz bile duymadınız. Biz Uzay Kuvvetleri’ni ciddi olarak düşünüyoruz.” dedi.

Trump ilk olarak, Mart ortasında Uzay Kuvvetleri fikrini San Diego’daki hizmet üyelerine yapılan bir konuşma sırasında açıkladı. Bu sözlerin doğası ve içeriği, Trump’ın şaka yapıyor olma olasılığını açık bıraktı.

Ancak bir yönetim yetkilisi, birkaç gün sonra Trump’ın gerçekten ciddi olduğunu doğruladı.

Anavatan savunması ve küresel güvenlik savunma sekreteri yardımcısı Kenneth Rapuano yaptığı açıklamada, “Başkan için uzay öncelikli oldu. Gelişmiş yetenekler sunabilecek herhangi bir seçeneği keşfetmekle çok ilgileniyor. Uzay birliklerinin değerlendirilmesi, diğerlerinin yanı sıra yakın ilgi gören seçeneklerden biri.” dedi.