Trump’tan Rusya’ya füze mesajı

ABD Başkanı Donald Trump, Rusya’nın Beyrut Büyükelçisi Aleksandr Zaspıkin’in ‘ABD’nin Suriye’ye füze saldırısı düzenlemesi halinde Rusya’nın bu füzeleri vuracağı ve fırlatıldıkları yeri hedef alacağı’ açıklamasına yanıt verdi.

Trump, Twitter’dan şu mesajı paylaştı:

”Rusya Suriye’ye gönderilen her füzeyi, tüm füzeleri vurma yemini ediyor. Hazır ol Rusya, çünkü (füzeler) gelecek, hoş, yeni ve ”akıllı!” olacaklar.”

Daha önce ‘hayvan’ dediği Esad’dan bu kez ‘Gazla Öldüren Hayvan’ diye söz eden Trump, Rusya’ya hitaben şöyle devam etti:

”Kendi halkını katledip bundan zevk alan Gazla Öldüren Hayvan ile ortak olmamalıydın.”

Zaspıkin Lübnan’da yayın yapan El Manar televizyonunu demecinde şunları söylemişti:

”Rusya, ABD’nin Suriye’ye yönelik herhangi bir saldırganlığı karşısında, Devlet Başkanı’nın (Vladimir Putin) açıklamasında dediklerini yerine getirecektir: Amerikan füzelerini vurup, ateş açılan yerlere saldırı düzenleyecektir.”

Trump 40 dakika sonra bir tweet daha atıp, “Rusya ile ilişkilerimiz Soğuk Savaş dönemi de dahil en kötü seviyede. Bunun için bir neden yok. Rusya’nın ekonomisine yardım etmemiz için bize ihtiyacı var, bu çok kolay bir şey, tüm milletler birlikte çalışmalı. Silahlanmayı durdurun” ifadesini kullandı.