Türkiye için Eurofighter iddiası

Türkiye’nin, ABD’de F-16 savaş uçaklarını alamaması durumunda Eurofighter Typhoon savaş uçağına yönelebileceği iddia edildi.

Middle East Eye’da yer alan haberde, Türkye’nin Eurofighter seçeneğine yönelebileceği ifade edilirken Türk Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, geçtiğimiz ay Eurofighter konsorsiyumunun ana üreticisi olan Birleşik Krallık’ı ziyaret ederek Kraliyet Hava Kuvvetleri Komutanı Mareşal Sir Mike Wingston ile bir araya geldiği hatırlatıldı.

Küçükakyüz’ün burada Typhoon uçaklarını incelediği belirtilirken, Middle East Eye’a (MEE) konuşan bir Türk yetkili, konu ile alakalı kısa bir değerlendirmede bulundu.

ABD’nin F-16 savaş uçaklarını satmaması durumunda; Türkiye’nin bu jetlere yönelebileceğini kaydeden Türk yetkili, “Bu uçaklar çok iyi. Elbette F-16’ları alamazsak, yerli uçak TF-X gelene kadar geçici bir seçenek olabilir” dedi.

Yetkili, Washington’ın söz konusu F-16’ları Ankara’ya vermesini beklediklerini kaydederken, ABD Kongresi’nin onay sürecini Türkiye’deki 2023 seçimlerinin sonrasına bırakabileceğini söyledi.

İngiltere, Almanya, İspanya ve İtalya’dan oluşan bir konsorsiyum tarafından üretilen Eurofighter Typhoon savaş jetleri, daha önceki yıllarda İtalya tarafından Türkiye’ye önerilmiş ancak olumsuz bir yanıt alınmıştı.