Türkiye ilk kez aşı sertifikası uygulamasına geçiyor

Türkiye ve Macaristan arasında aşı sertifikalarının karşılıklı tanınması ve karantinasız seyahatlerin başlatılması kararı alındığı açıklandı.

Anlaşmaya göre PCR testi ve karantina zorunluluğunun olmadığı yeni seyahat döneminin yarından itibaren başlayacağı bildirildi.

İki ülke arasındaki seyahatler için alınan karara ilişkin Macaristan Ankara Büyükelçiliği’nin internet sitesinden yayınlanan açıklama şöyle:

“11 Mayıs 2021 tarihinden itibaren, Schengen vizesi alan veya halihazırda geçerli bir Schengen vizesine sahip olan, yetkili Türk makamları tarafından verilmiş bir Covid-19 aşılama sertifikasına sahip olan Türk vatandaşları veya Türkiye’de yasal olarak ikamet eden üçüncü ülke vatandaşları, PCR testi ve karantina olmadan Macaristan’a girebileceklerini bildirmek isteriz. Bu şartın başka Schengen ülkeye giriş yapmak için değil, sadece Macaristan sınırlarının içinde uygulanacağını bildirmek isteriz. Vize alabilmek için önceden satın alınmış uçak bileti ve önceden ödenmiş onaylanmış konaklama belgesi şarttır.

Ayrıca, yetkili Macar makamları tarafından verilen Covid-19 aşılama sertifikasına sahip olanlar, PCR testi ve karantina zorunluluğu olmadan Türkiye’ye giriş yapabildiklerini, ve Macaristan’a döndükten sonra sınır geçişindeki tıbbi muayene Covid-19 hastalığının semptomlarını göstermedikleri sürece karantina zorunluklarını olmayacağını bildirmek isteriz.

Ayriyeten, pandemi döneminde Türkiye ve Macaristan’a giriş koşulları değişmediğini bildirmek isteriz.”