Türkiye S-400’lerle ABD F-16’larını izliyor

ABD’de iki Senatör Türkiye’nin ABD F-16 savaş uçaklarına karşı S-400 sistemlerini kullandığı yönündeki iddialara ilişkin Dışişleri Bakanlığı’na mektup gönderdi.

Cumhuriyetçi Parti Senatörü James Lankford ve Demokrat Parti Senatörü Chris Van Hollen Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de görev yapan ABD F-16’larını S-400 sistemleri ile takip ettiği yönündeki haberler üzerine Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya mektup gönderirken, olayın Ağustos ayında yaşandığı iddia edildi.

Haberlere göre, Ağustos ayında ABD öncülüğünde Fransa, İtalya, Yunanistan ve Kıbrıs’ı kapsayan Eunomia tatbikatı sırasında Türkiye’nin S-400’lerle ABD F-16’larını takip ettiği iddia edildi.

Bu konuya ilişkin senatörler Pompeo’dan bilgi isterken, Türkiye’nin S-400 sistemlerini kullanarak bu sistemlerden vazgeçmeyeceğini ortaya koyduğu vurgulandı.

Senatörler mektuplarında Türkiye’nin S-400 sistemleri üzerinden NATO’nun taktik veri bağlantısına erişebileceğini ve Rusya’nın bu taktiği Amerika’nın müttefiklerini gözetlemek için arka kapı olarak kullanıp kullanacağı konusunda endişelerini dile getirdi.

Military.com’da yer alan haberde Türkiye’nin ayrıca Karadeniz’de S-400 tatbikatına hazırlandığı ve sistemlerinin Sinop şehrine sevk edildiği belirtildi.

Haberde Yunan basınında Türkiye’nin S-400 sistemlerini çalıştırdığına yönelik bilgiler ise yalanlanırken, ABD basını Türkiye’nin S-400 sistemlerini henüz kullanmadığı ancak kullanmaya hazır hale getirdiği belirtildi.

AirTürkHaber