Türkiye semalarında faciadan dönüldü

İngiliz Daily Mirror’da yer alan habere göre, British Airways ve Sri Lankan uçaklarının Türkiye hava sahasında büyük bir faciadan döndüğü açıklandı.

Sri Lankan Airlines’ın UL504 sefer sayılı Londra-Colombo seferini yapan A330 tipi uçağı ile British Airways’in Londra-Dubai seferini yapan B777 tipi uçağının Türkiye semalarında tehlikeli şekilde yakınlaştığı belirtildi.

Haberde Türkiye üzerinde 33 bin feette seyreden Sri Lankan uçağına Ankara Hava Trafik Kontrol Kulesi’nin 35 bin feete yükselmesini talep ettiği ancak pilotlarının bu talebi reddettiği belirtildi.

O esnada BA uçağının da 35 bin feette uçuşuna devam ettiği belirtilirken, UL504 uçuş numaralı Sri Lankan uçağının da aynı irtifaya yükselmesinin havada olası bir çarpışma tehlikesini medyana getireceğine vurgu yapıldı.

Sri Lankan pilotlarının o esnada BA ve Ankara kule ile olan konuşmaları dinlediği ve bunu dikkate alarak kulenin yükselme talebini reddettiği belirtildi.

Haberde ilginç olan nokta ise Sri Lankan Airlines’ın kendi pilotlarının doldurduğu resmi rapora rağmen uçuşta herhangi bir tehlikeli durum yaşanmadığı ve seferin sorunsuz tamamlandığını açıklaması oldu.

Gazete resmi rapor sonrasında havayolu ile iletişime geçmeye çalışırken bu denemelerin sonuçsuz kaldığı belirtildi.

Sri Lankan pilotlarının dikkatinin olası bir çarpışmayı önlediği açıklanırken, olaya ilişkin iki havayolunun da soruşturma başlattığı belirtildi.

AirTürkHaber