Türkiye ve Ukrayna’dan önemli imza

Türkiye ile Ukrayna arasında birbirlerinin ürettiği hava aracı ve parçalarının sertifikasyonlarının karşılıklı tanınmasına olanak sağlayan Mutabakat Zaptı imzalandı.

Konuya ilişkin olarak SHGM’den yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) ve Ukrayna Devlet Havacılık İdaresi (SAAU) arasında her ülkenin tasarlayıp ürettiği hava aracı ve parçalarının sertifikasyonlarının karşılıklı olarak tanınmasına ilişkin yürütülen görüşmeler sonucunda anlaşma sağlandı.

Sivil Havacılık Genel Müdür Vekili Bahri Kesici ve SAAU Genel Müdürü Oleksandr Bilchuk tarafından 10 Haziran 2019 tarihinde SHGM Türk Sivil Havacılık Akademisi’nde düzenlenen törenle Mutabakat zaptı imzalandı. 

Daha önce Dışişleri ve Ulaştırma Bakanlıklarımız tarafından gerçekleştirilen görüşmeler doğrultusunda imzalanan anlaşmaya ile, her iki ülkede tasarımı yapılarak üretilen hava aracı ve parçaların sertifikasyonlarının karşılıklı olarak tanınması kararı alındı. 

Anlaşma ile, karşılıklı tanımanın yanı sıra her iki ülkede üretilen hava aracı ve parçalarının karşılıklı ticareti konusunda da mutabakata varıldı.”