Türkiye’de ilk koronavirüs teşhisi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de koronavirüs şüphesi olan bir hastanın testinin pozitif çıktığını duyurdu.

Bakan Koca tarafından 00.50’de yapılan açıklama şöyle:

“Tedbirler hangi keskinlikte olursa olsun bazı sonuçları önlemek maalesef mümkün değil. Bu an burada olmamın nedeni; bu saate dek gösterdiğimiz şeffaflıktır. Size üzücü ama korkutucu olmayan haberi bildirmek istiyorum. Bu akşam saatlerinde bir vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı. Hastamız bir erkektir. Hasta mahremiyetinin korunması açısından detaylı bilgilerin paylaşılması uygun görülmemiştir. Ülkemiz süreç boyunca bu olasılığa hazırdır. Yayılmayı önleyici tedbirler alınmıştır. Yurt dışına lütfen zorunlu olmadıkça çıkmayalım. Bugüne kadar gösterdiğimiz başarı bundan sonrası için mücadelemizin kolay olacağının garantisi kabul edilmelidir. Biz dünyayı uyarırken aynı zamanda hazırlandık.”

Koronavirüs taşıyan vatandaşın Avrupa’dan geldiğini açıklayan Koca, genel durumunun iyi olduğu bilgisini verirken, vakanın hangi ilde olduğunu açıklamadı.

Koca, Türkiye’de alınan tedbirdeki anahtar kelimenin “14 gün” olduğunu ve yurt dışından gelenlerin kesinlikle evlerinde 14 gün boyunca izole edilmesi gerektiğinin altını çizdi.