Türkiye’den Thomas Cook desteği

Turizm Bakanlığı Thomas Cook’un iflasından etkilenebilecek işletmelere kredi desteği vermeye hazırlanıyor.

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Ayık’a göre iflas Türkiye’ye yıllık 700 bin civarında turiste mal olabilir.

DW Türkçe’de yer alan habere göre, dünyanın en eski seyahat şirketi Thomas Cook’un tasfiye sürecine girmesinin ardından Türkiye Turizm Bakanlığı, Thomas Cook İngiltere’nin Türkiye’de 21 bin 33 konaklamalı misafiri bulunduğunu belirterek, bu durumdan etkilenebilecek işletmelere kredi destek paketinin hayata geçirileceğini açıkladı.

Turizm Bakanlığı’nın resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “22 Eylül 2019 dahil içeride konaklayan Thomas Cook İngiltere misafirlerinin konaklamalarına ilişkin tüm ödemeleri ATOL (İngiltere Kamu Otoritesi) güvencesindedir. İşletmelerinde, Thomas Cook İngiltere misafiri konaklayan otellerin bu misafirlerinden ücret talep etmesi, odayı boşalttırması durumunda haklarında yasal işlem başlatılacaktır” denildi.

Açıklamada Turizm Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı arasında Thomas Cook İngiltere’nin faaliyetlerinden zarar görebilecek işletmeler için üzerinde çalışılan “kredi destek paketinin” en kısa sürede hayata geçirileceği de ifade edildi.

Condor uçuşlara devam ediyor

Thomas Cook’un iştiraki Alman Condor Havayolu şirketi ise uçuşlara devam ettiğini açıkladı. Şirketin internet sayfasından yapılan açıklamada Condor’un likidite dar boğazını aşması için devlet garantili bir fon üzerinde çalışıldığı belirtildi.

Thomas Cook ise 140 bin civarında tatilcinin Alman iştiraki ile seyahat ettiğini açıkladı.

Geri dönüş operasyonu başladı

İngiliz tur operatörü Thomas Cook şirketi kurtarmak için gerekli olan finansmanı bulamayınca Pazartesi günü Yüksek Mahkemeye zorunlu tasfiye başvurusu yaptığını duyurmuştu. Bu tasfiye dünya genelinde tatildeki yüzbinlerce Thomas Cook müşterilerinin ülkelerine geri getirilmesi için İngiltere tarihinin en büyük geri dönüş operasyonunun başlamasına neden oldu.

Şirketin 600 bin müşterisinin rezervasyonu iptal olurken, İngiliz hükümeti, “barış dönemlerindeki en büyük geri dönüş operasyonlarından biri” olarak tanımladığı yurtdışında bulunan 150 bin İngiliz tatilciyi ülkeye getirme operasyonunu başlattı. Operasyonun iki hafta sürmesi bekleniyor.