Türkiye’den uzaya başarı hikayesi

ABD Ulusal Uzay Konseyi’nin gerçekleştirdiği ikinci buluşmada, konseyin Kullanıcılar Danışma Grubu’na davet edilen üst düzey liderler arasında, Sierra Nevada Corporation (SNC) CEO’su Fatih Özmen de yer aldı.

Elon Musk’ın yönetimindeki SpaceX ve Jeff Bezos’un yönetimindeki Blue Origin gibi öncü uzay şirketlerinin üst düzey yöneticilerinin katıldığı bu gruba Özmen’in davet edilmesi SNC’nin sektördeki yükselişini simgeliyor.

Ayrıca konsey, geçtiğimiz yılın Ekim ayındaki ilk toplantısında Blue Origin, SpaceX veSNC’nin katılımıyla bir inovasyon paneli düzenlemişti.

Panele davet edilen şirketlerin üçünün de kendi çabalarıyla milyarder olan isimlerin liderlik ettiği şirketler olması izleyicilerin dikkatini çekti.

Konsey’de Özmen’in yanı sıra Apollo 11’in efsanevi astronotu, ayda yürüyen ikinci adam Buzz Aldrin, United Launch Alliance CEO’su ve Başkanı Tory Bruno, Northrop Grumman CEO’su Wes Bush, Lockheed Martin Corporation CEO’su Marillyn Hewson, Alabama Valisi Kay Ive, Boeing CEO’su Dennis Muilenburg, SpaceX Başkanı Gwynne Shotwell ve Blue Origin CEO’su Bob Smith gibi isimler var.

Fatih Özmen böylece dünyanın önde gelen ve önemli başarı hikayeleriyle tarihe adını yazdıran isimlerle aynı konseyde söz sahibi olacak.

Özmen, Amerika’nın çoğunlukla keşfedilmemiş bu alandaki liderliğinin ülkenin ekonomik ve ulusal güvenlik çıkarlarına da fayda sağlayacağının altını çizdi.

Daveti kabul eden Özmen, ABD Yönetimi’nin uzay alanındaki çalışmaları hakkında görüşlerini “Hayal gücümüzü harekete geçirecek ve çocuklara, nelerin mümkün olabileceği konusunda ilham verecek” sözleriyle dile getirdi.

Uzayı “dünyayı ve kültürleri bir araya getirecek bir köprü” olarak nitelendiren Özmen, ABD önderliğinde uzay ekonomisini geliştirme ve sürdürebilir kılmayı sağlayacak “uzay karayolları” ve diğer önemli altyapıların inşasında önderlik etmesi için de ABD’ye çağrıda bulundu.

“Amerika’nın Uzay Uçağı” olarak da bilinen Dream Chaser® ile tanınırlığını artıran SNC, 2020’den itibaren Uluslararası Uzay İstasyonu’na hizmet vermek üzere NASA ile bir anlaşma yaptı.

Alçak dünya yörüngesinde nakliye ve diğer görevleri yerine getirebilen, pist iniş yeteneğine sahip tek ticari, uzay aracı olan Dream Chaser, Kasım ayında NASA’nın Armstrong Uçuş Araştırma Merkezi’nde gerçekleştirdiği serbest uçuş testini başarıyla tamamlamıştı.

SNC Başkanı Eren Özmen, “Fatih’in Ulusal Uzay Konseyi’nin Kullanıcılar Danışma Grubu’nda bulunması gurur verici. Önümüzdeki yıllarda da uzay çalışmalarını arttırmaya ve özel uzay endüstrisinin rolünü geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.

Amerika’nın en güçlü kadın yöneticilerinden Eren Özmen’in sahip olduğu SNC, Amerika’nın en büyük özel sermayeli uzay ve savunma şirketi konumunda. 

SNC’nin temel milli güvenlik projelerinin yanı sıra, Nevada merkezli şirketin uydulardan roket motorlarına uzanan uzay çalışmalarında 25 yıldan uzun bir geçmişi bulunuyor.

SNC ürünleri bugüne kadar 13’ü Mars’a olmak üzere 450 uzay yolculuğunda da kullanıldı.

SNC’nin diğer uzay projeleri arasında insanların uzaya yolculuk etmesini destekleyen ve Ay’ın etrafında bulunacak NASA’nın Deep Space Gateway projesi için prototip üretmek yer alıyor.