Türkiye’nin 5. nesil uydusu Türksat 5A uzayda

Elon Musk’ın kurucusu olduğu SpaceX 2021 yılının uzay görevlerine Türkiye’nin Türksat 5A uydusuyla başladı.

Türkiye’nin beşinci nesil haberleşme uydusu Türksat 5A, bu sabah saatlerinde ABD/Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral üssünden SpaceX’e ait Falcon 9 roketiyle uzaya gönderildi.

Fırlatma sorunsuz tamamlanırken, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’da fırlatmadan yaklaşık 4 saat sonra “Türksat 5A uydusundan ilk sinyal alındı” açıklamasında bulundu.

31 derece doğu yörüngesinde hizmet verecek olan Türksat 5A uydusu manevra ömrüyle yörüngedeki frekans ve yörünge haklarını 30 yıl boyunca güvence altına alacak.

12 kilowatt gücüne ve 3 bin 500 kilogram fırlatma kütlesine sahip olan uydu, Türkiye, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Batı Afrika, Güney Afrika, Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz’i kapsayan bir coğrafyada 1728 Megahertz kapasiteyle TV yayıncılığı ve veri haberleşmesi hizmetleri sunacak.

Tamamen elektrikli itki sistemine sahip olan Türksat 5A uydusunun, 31 derece doğu yörüngesindeki konumuna ulaşmak için yapacağı yolculuğun yaklaşık dört ay sürmesi ve 2021 yılının ikinci çeyreğinde hizmete başlaması hedefleniyor.

Türksat 5A göreviyle SpaceX de 2021 yılını ilk fırlatma görevini tamamlamış oldu.