Türkiyesiz F-35 projesi çökmeye mahkumdur

IDEF’19 Uluslararası Savunma Fuarı bugün 14’ncü kez İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde kapılarını ziyaretçilerine açtı.

Yoğun bir katılımla savunma dünyasının takviminde bir kez daha yer alan fuarın açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptı.

Açılış konuşmasında Türkiye’nin savunma sanayinde geldiği yeri vurgulayan Erdoğan, “bir zamanlar elimizde paramızla bize İHA, mühimmat gibi savunma araçlarını vermeyen ülkeler bugün yaptığımız mühimmatlar, geliştirdiğimiz mercekler, zırh, optik, yazılım, motor, simülasyon, patlayıcı teknolojileri İHA’lar, SİHA’lar karşısında şaşkınlıklarını gizleyemiyor ve gıptayla bakıyorlar” dedi.

Erdoğan özellikle son dönemde yaşanan F-35 kriziyle ilgili olarak da, “Proje ve üretim ortağı olduğumuz bir konuda bizi dışlamaya çalışanların, hâlâ bu işin sonunun nereye varacağını göremediklerini düşünüyoruz” dedi ve şunları ekledi: “Türkiye’nin dışlandığı bir F-35 projesi, tamamen çökmeye mahkûmdur. Şimdi biz kendi millî muharebe uçağımızı üretecek adımları da hızla atmaya başladık. İnşallah hava kuvvetlerimizin bundan sonraki filolarında ağırlık, kendi millî muharebe uçaklarımızdan oluşacaktır. Bu çerçevede, geleceğin teknolojisi olarak bakılan insansız muharebe uçaklarıyla ilgili de çok yoğun çalışmalarımız vardır” diye konuştu.