Uçak gemisinde vaka sayısı artıyor

Theodore Roosevelt uçak gemisinde 103 askerde daha Corona virüsü tespit edildiği açıklandı. Böylece uçak gemisinde Corona vaka sayısı 550’ye yükselmiş oldu.

Konuyla ilgili açıklama Amerikan Donanması’ndan yapıldı.

Açıklamada, mürettebatın yüzde 92’sinin test edildiği, 550’sinin sonucunun pozitif olduğu, 3 bin 673’ünün ise negatif olduğu kaydedildi.

Corona’ya yakalanan askerlerden birinin yoğun bakımda tedavisi sürüyor.

Uçak gemisinin eski komutanı Brett Crozier Savunma Bakanlığı Pentagon’a gemideki salgın nedeniyle acil bir şey yapılması gerektiğini belirten bir mektup yazmış, bu mektubun basına yansımasının ardından Crozier o dönemdeki Donanma Bakanı tarafından görevden alınmıştı.

Eski Donanma Bakanı Thomas Modly de geminin demirlediği Guam’a giderek mürettebata hitaben yaptığı konuşmada Crozier için “Ya çok toy ya da çok aptal” şeklinde konuşunca istifa etmek zorunda kalmıştı.

Tartışmalara Başkan Donald Trump da katılmıştı

Crozier’i mektubu nedeniyle eleştiren Başkan Donald Trump, daha sonra açıklamalarında söylemini yumuşatmış ve kötü bir gün geçirdi diye bir kişinin kariyerinin sona ermesini istemediğini kaydetmişti.

Amerikan medyasına yansıyan haberlere göre ise Modly, yakın çevresine Trump’ın Crozier’in görevden alınmasını istediğini söyledi.

Ancak bu konudaki iddialar çeşitli. Bazı kaynaklar Trump’ın eski gemi komutanının görevden alınmasını istediğine dair bir açıklaması olmadığını, Beyaz Saray’dan bazı yetkililerin Crozier’ın görevden alınmasını istediğini kaydediyor.

Bu arada yapılan testlerde Crozier’de de Corona virüsü tespit edilmişti.