Uçak motorlarını korumak için yeni çalışma

Rus bilim insanları roket ve uçak motorlarını korumak için bir kaplama geliştirdi.

Samara Korolev Üniversitesi’nden bilim insanları, roket ve uçak motorlarının elemanlarını yüksek sıcaklıklardan koruyacak, parçaların hizmet ömrünü uzatmaya yardımcı olacak ve gelecekte daha güçlü motorlar yaratmaya olanak sağlayacak deneysel bir plazma kaplama örneği üretti.

Projenin yazarı ve Samara Üniversitesi araştırma biriminin özel kaplamalar bölümünün bilimsel başkanı Mikhail Giorbelidze, “Araştırma sırasında bir kaplama teknolojisi geliştirildi ve motor elemanlarını aşırı yüksek çalışma sıcaklıklarının etkilerinden korumak için ilk deneysel nano yapılı termal bariyer kaplama örneği üretildi” dedi.

Bilim adamlarının hesaplamalarına göre, bu yeniliğin uygulamaya konması, motorların sıcak bölüm parçalarının ömrünün iki ya da üç kat arttırmaya olanak sağlayacak.

Özel kaplama, roket ve uçak motorları, gaz kompresörü ve güç üretim ünitelerinin yanı sıra insansız hava araçlarında kullanılanlar da dahil olmak üzere küçük boyutlu gaz türbini motorlarının parçalarını yüksek sıcaklıklardan korumaya yardımcı olacak.

Şuanda kaplamanın periyodik olarak modern gaz türbini motorlarının çalışma sıcaklıklarına kadar ısıtılacağı ve ardından oda sıcaklığına soğutulacağı temel testlerden geçiyor. Bilim insanları kaplamanın termal yorulmaya karşı dayanıklılığını bu şekilde belirleyecekler.

Giorbelidze, “Özellikle bu testler için üniversite, sadece termal yorulma dayanıklılığını değil, aynı zamanda kaplamanın termal iletkenliğini de belirlemek için yeni ekipmanlar yarattı” dedi.

Testler yaklaşık altı ay içinde tamamlanacak.