Uçakta tepki çeken tartışma

ABD’de uçakta maske tartışmalarına bir yenisi Spirit Airlines’ın Orlando-Atlantic City uçuşunda eklendi.

İki çocuklu bir aile küçük çocuklarının maske takmaması nedeniyle önce uçaktan atılırken, daha sonrasında uçağa geri alındı.

Avital ve Ari Eisenberg, iki yaşındaki çocukları Rikki’nin maske takmaması sebebiyle uçaktan atıldıklarını söylerken, Spirit Airlines ise maske kuralına uymayan kişilerin aslında ebeveynler olduğunu ve ailenin bu yüzden uçaktan çıkarıldıklarını açıkladı.

5 Nisan’da meydana gelen olayda Avital’le Ari, çocukları Rikki ve özel ihtiyaçları olan 7 yaşındaki Daniel’le Orlando’dan Atlantic City’ye gitmeye hazırlanıyordu.

Fox News’a konuşan 7 aylık hamile Avital, Rikki’nin iki yaş ve üzeri yolcuların maske takması gerektiği konusundaki kurala uymadığı için bir kabin memurunun kendilerini uçaktan attığını söyledi.

Avital ayrıca oğlunun durumunu anlattığını, sık sık epilepsi nöbeti geçirdiğini ve ağzını örtmenin nöbetleri tetikleyebileceğini ancak yüzünü kapatmak için elinden gelenin en iyisini yapacağını söylediğini aktardı.

Sosyal medyada paylaşılan videoda olayın sadece bir kısmı görülüyor.

Görüntülerde bir kabin memuru, “Size söyledim, kurallara uymadınız. İnmeniz gerekiyor. Bunu yapmak istemezdim” dediği duyuluyor. Avital “Maske takıyoruz” cevabını verirken görevli, çocuğun takmadığını belirtip pilotun ailenin inmesini istediğini söylüyor.

Bunun ardından kabin memuru aileyi polisi aramakla tehdit edip yanlarından ayrılıyor.

Avital, Fox News’a olay anına ilişkin şu açıklamayı yaptı: “Görevli uçaktan inmemiz gerektiğini tekrarlayıp durdu. Ben de ‘Hiçbir yere gitmiyorum. Yanlış bir şey yapmadım’ dedim. Çocuklar konusunda elimizden geleni yaptığımızı anlatmaya çalıştık.”

Aileye diğer yolcular da destek verirken, bazı yolcular uçaktaki diğer küçük çocukların da maske takmadığını söyledi.

Uçaktan indirilen ailenin sonrasında uçağa tekrar alındığı ve uçuşun gecikmeli olarak yapıldığı öğrenildi.