Uçaktaki skandal düğüne soruşturma

Hindistan’da Covid-19 yasakları sebebiyle bir yolcu uçağını kapatarak kalabalık bir grupla salgın kısıtlamalarına uymadan düğün yapan çift hakkında soruşturma açıldı.

Koronavirüs salgını döneminin en kötü günlerini yaşayan dünyanın en kalabalık ikinci nüfusuna sahip Hindistan’da Covid-19 kuralları bu kez ilginç bir şekilde delindi.

Kimlikleri açıklanmayan bir çift, ülkenin güney doğu bölgesi olan Tamil Nadu eyaletinden kalkan SpiceJet Havayolları’na ait bir uçağın tüm biletlerini satın alarak düğün yaptı. Uçağa sadece çiftin ailesi ve yakınları bindi.

Sosyal medyada yayılan görüntüler sonrası Hindistan Havacılık Kurumu olayla ilgili soruşturma başlatırken, düğün görüntülerinde birçok davetlinin maske takmadığı ve sosyal mesafe kurallarına uymadığı tespit edildi.

Uçağı bir acenta kiraladı, 170 kişi düğün yaptı

SpiceJet sözcüsü, uçağın 23 Mayıs’ta Madurai’deki bir seyahat acentesi tarafından bir düğünün hemen akabinde kiralandığını açıkladı.

Ancak Hindistan’da Covid-19 sebebiyle düğünlere sadece 50 kişinin katılmasına izin verilmesi sebebiyle, söz konusu çiftin asıl düğünü uçakta yaklaşık 170 kişilik kalabalık bir grupla yaptığı anlaşıldı.

SpiceJet sözcüsü uçağa gelen davetlilere Covid-19 kısıtlamaları ve sivil havacılıkla ilgili tüm kuralların hatırlatıldığını ancak birçok kişinin yönetmeliklere uymadığını kaydetti.

Koronavirüs salgınının dünyada en etkili olduğu ülkeler arasındaki olan Hindistan’da bugüne kadar 27 milyonu aşkın kişi Covid-19’a yakalandı, pandemi sebebiyle 300 bini aşkın kişi hayatını kaybetti.

Ülkede son dönemlerde günlük yeni vaka sayısı 200 bin civarında görülürken, can kaybı ise 4 bin-5 bin arası değişiyor. (euronews)