Uçuş ağında rekor büyüme

Türkiye’nin yurt dışı uçuş ağını geliştirmek üzere geçtiğimiz sene 36 ikili havacılık müzakeresi gerçekleştirdi.

2003 yılından bu yana yapılan ikili havacılık müzakerelerinin sayısı ise 503’e ulaştı.

Ulaştırma Denizcilik Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), yurtdışı uçuşların arttırılması ve yeni dış hat uçuş noktalarının belirlenmesi amacıyla 2017 yılında 36  ikili havacılık müzakeresi gerçekleştirdi.

Mevcut anlaşmaların günün koşullarına göre revize edilerek yeni sefer noktaları ve frekans artışı sağlanan bu anlaşmalar ile yurt dışı uçuş ağımız son bir yılda yüzde 3 oranında genişleyerek, 121 ülkede 300’den fazla noktaya ulaştı.

Geçtiğimiz yıl, Şili ile ilk defa imzalanan Hava Ulaştırma Anlaşması’nın yanı sıra Paraguay, AB (3 kez) Kazakistan, Guatelama, Honduras, Myanmar, Özbekistan, Venezuela, Sırbistan, Katar (2 kez), Suudi Arabistan, Brezilya, Şili, Bahreyn, Belarus, Kamerun, Gana, Ürdün, Nijerya, Malezya, Irak, Kenya, Morityus, Rusya, Sri Lanka, Zambiya, Tanzanya, Azerbaycan, Hong Kong, İspanya, Kanada, Brunei ile müzakere gerçekleştirildi.

Frekans artışı, yeni uçuş noktalarının belirlenmesi, kargo taşımacılığı, kod paylaşımı, bakım ve eğitim alanında iş birliği yapılmasını içeren bu ikili havacılık anlaşmaları kapsamında 89 frekanstan fazla yolcu, 9 frekanstan fazla kargo, 5’ten fazla yeni nokta ve 3 öte nokta kazanım elde edildi.

(Geçen sene imzalanan anlaşmalar içinde sınırsız yolcu ve kargo frekansı, sınırsız nokta içeren anlaşmalar da mevcut.)

2003 yılından bu yana gerçekleştirilen ikili havacılık müzakerelerinin sayısı 503’e ulaşan Türkiye’nin bu anlaşmalara paralel olarak yıllar itibariyle dış hat uçuş noktaları ve yolcu sayısı hızla artarken, 2017 yıl sonu itibariyle de Türkiye dünya genelinde uçuş ağını en fazla geliştiren 11. ülke haline geldi.