Uçuşa elverişlilik için önemli imza

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) ile TR Uçuşa Elverişlilik Hizmetleri A.Ş. arasında “Uçuşa Elverişlilik” alanında işbirliği protokolü imzalandı.

SHGM Hezarfen Ahmet Çelebi Toplantı Salonu’nda 13 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilen imza töreni ile SHGM Genel Müdür Vekili Bahri Kesici, Uçuşa Elverişlilik Daire Başkanı Özcan Başoğlu ve TR Uçuşa Elverişlilik Hizmetleri A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Akkurt tarafından iş birliği anlaşması imza altına alındı.

Konuya ilişkin olarak SHGM’den yapılan açıklamada şöyle denildi:

“İmzalanan protokol kapsamında uçuşa elverişlilik, hava aracı ürün, parça ve cihazların sertifikasyon süreçleri gibi ülkemizin havacılık sektörüne katma değer yaratacak çalışma alanlarının yanı sıra altyapı, tesis gibi imkânlarından yararlanılması ile sivil havacılık emniyeti ile gelecekte taraflarca mutabık kalınacak diğer alanlarda yapılacak faaliyetlerle ilgili birikim ve tecrübelerin bir araya getirerek güç birliği oluşturması konularında mutabakata varıldı. Söz konusu mutabakat ile TUSAŞ tarafından yürütülen T625 Özgün Helikopter (Gökbey) Projesi başta olmak üzere diğer sivil sertifikasyon gerektiren projelerde ortak olarak çalışma yapılabilecektir. TR Uçuşa Elverişlilik Hizmetleri A.Ş. aynı zamanda SHT-YDK Talimatı kapsamında yetkili denetçi kuruluş/müşavir kuruluş yetkisi alarak SHGM adına inceleme/denetimlere katılım sağlayabilecektir.”