Uçuşlar arttı gecikmeler azaldı

Eurocontrol verilerine göre, Türkiye’de 2019’un ilk çeyreğinde uçuş oranlarında artış gecikmelerde ise düşüş yaşandığı açıklandı.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’den (SHGM), Eurocontrol verilerine ilişkin yapılan açıklama şu şekilde oldu:

“Avrupa Hava Seyrüsefer Teşkilatı-Eurocontrol, sivil havacılıkta bu yılın ilk çeyreğinde ilişkin rakamları açıkladı. Eurocontrol Genel Müdürü Eamonn Brennan,  Sivil Havacılık Genel Müdür Vekili Bahri Kesici’ye gönderdiği mektupta,  ülkemizin Ocak – Nisan2019 dönemindeki uçak trafiği, uçuşlarda yaşanan gecikmeler ve IFR uçuşlara ilişkin rakamları paylaştı.

EUROCONTROL tarafından gerçekleştirilen trafik artış tahminlerine göre, 2019 yılında ülkemiz için %2.6 oranında ve 2020 yılı için ise %5.5 oranında trafik artışı beklenmektedir. Buna uygun olarak Türkiye’nin 2019 yılının ilk dört aylık döneminde uçuş trafiği geçen seneye göre yüzde 2.6 oranında arttı.  Türkiye söz konusu dönemde 439 bin 483 IFR uçuş ile yüzde 1.4 büyüme kaydederken, uçuşlarda yaşanan gecikmelerde ise yüzde 7.5 oranında düşüş yaşandı.

Avrupa hava sahasının tamamında gerçekleşen ATFM (hava trafik akış yönetimi) gecikmeleri, 2018 yılının ilk 3 aylık dönemine göre %20 oranında artış gösterdi. Bu artışa rağmen, ülkemizin gecikmeler içindeki payı %5.3’ten %4.1’e düşmüştür.

Tüm gecikme sebepleri dâhil Türkiye’de uçuşların yüzde 80.6’sı zamanında gerçekleştirildi. Varışlarda 15 dk üzerinde yaşanan gecikmelerin 25 milyondan fazla kapasiteye sahip havalimanlarımız bazındaki dağılımı ise Atatürk Havalimanı yüzde 29, İstanbul Havalimanı yüzde 43, Sabiha Gökçen Havalimanı yüzde 18 olarak gerçekleşti.

Türkiye’nin günlük en fazla uçuş gerçekleştirdiği ülkeler ise Almanya (102), Rusya (43), Suudi Arabistan (33), İngiltere (30), Fransa (25), İran (22), İtalya (22), Ukrayna (21), İsrail (18) şeklinde sıralanıyor.

Ayrıca EUROCONTROL Genel Müdürü tarafından, ülkemizin operasyonel performansının memnuniyet verici olduğu ve Avrupa şebekesine sağlanan katkının üst düzeyde olduğu belirtilmiştir.”

Etiketler: ,