Uçuşlarda dikkat edilmesi gerekenler

Her ortamın uyulduğunda işleyişi kolaylaştıracak, bazen önceden belirlenen bazen de akışta oluşan kuralları var.

Bu kurallara uyulduğu takdirde karşılıklı ilişkilerde sorun çıkma ihtimalleri azalıyor ve hayat daha yaşanılabilir hale geliyor.

Uçak yolculuklarında da tıpkı hayatın diğer alanlarında olduğu gibi uyulması gereken çok sayıda kural var. Bugünkü içeriğimizde uçuşlarda dikkat edilmesi gereken tüm kurallardan bahsedeceğiz. İçeriğimiz için konunun uzmanları Enuygun seyahat yazarlarına teşekkür ederiz.

Uçak biletleri satın alındı, bagajlarınızı hava yolunun izin verdiği ağırlığa uygun olarak hazırladınız, seyahat edeceğiniz gün geldi, ya online check-in yaptınız ya da uçuşunuzdan 1,5-2 saat öncesinde havaalanına gidip check-in işlemlerinizi havaalanında yaptınız. Şimdi sıra uçağa binerek uçuşunuzu beklemeye geldi.

Uçağa bindiğiniz an itibarıyla uymanız gereken çok sayıda kural var.

Uçuşlarda uymanız gereken kurallar

-Uçuşlarda uymanız gereken kurallar henüz körükten uçağa yürüdüğünüz an başlıyor. Sıranın aksamaması ya da yolcularla çarpışmamanız için körükteyken aynı hizada yürümelisiniz. Sürekli yön değiştirerek yürümeniz arkanızdaki kişilerin size çarpmasına neden olabilir. Ayrıca uçağa giderken ve uçak içerisindeyken çok yavaş bir şekilde yürümemelisiniz. Arkanızda bekleyen insanlar olduğunun bilincinde bir tempoyla hareket etmeli, kimsenin zamanından çalmamalısınız.

-Körükten yürüdünüz, uçağa bindiniz ve şimdi oturacağınız koltuğu arıyorsunuz. Koltuğunuzu bulduktan sonra hem el bagajınızı yerleştirirken hem de koltuğunuza yerleşirken yavaş hareket etmemeniz gerekiyor. Belirttiğimiz gibi uçaklar tüm yolcuların sırayla ilerlediği ulaşım araçları. Yani diğer yolcular sizin eşyalarınızı yavaşça yerleştirmenizi beklemek zorunda değil. Koltuk arasına geçerek el bagajınızı yerleştirebilirsiniz.

-Uçuşlarda dikkat etmeniz gereken en önemli kurallardan biri de el bagajınızı yerleştirdiğiniz dolabı sıkıca kapatmak olacak. Eğer ki dolabı kapatmazsanız kalkış esnasında dolap kapağı açılabilir ve bagajınız dökülerek tehlikeli bir durum doğurabilir.

-Koltuğunuza yerleşirken pozisyonunuzu koltuk sınırlarınız içerisinde olacak şekilde ayarlamalı, koltuğunuzdan taşmamalısınız. Koltuğunuzdan taşarsanız oturduğunuz yere göre hem koridorda yürüyen kişileri engelleyebilirsiniz hem de yanınızda oturacak kişinin alanını işgal etmiş olursunuz.

-Tüm yolcular yerleştikten sonra sıra kabin memurlarının uçuş esnasında geçerli kuralları ve acil durumda yapmanız gerekenleri anlattığı kısma gelecek. Bu esnada kabin memurunun anlattığı her şeyi dikkatle dinlemelisiniz.

-Uçuşlarda dikkat edilmesi gereken kurallardan en önemli olanlardan biri de tüm elektronik cihazlarınızı, dizüstü bilgisayarlarınızı ve cep telefonlarınızı uçuş moduna almanız gerekliliği.

-Tüm kurallar anlatıldı, herkes telefonlarını kapadı ve artık uçak kalkmaya hazır. Bu noktada uymanız gereken kural ise kemerinizi takmak olacak. Kalkış esnasında ve sonrasında kemerlerinizin çıkarılabileceği anonsu yapılana dek kemerinizin takılı olduğundan emin olmalısınız. Söz konusu kural sizin kendinizi güvende hissetmeniz ve herhangi bir tehlikeli durum oluşmaması için gerekli.

-Uçak kalktı, kabin memurlarının duyurusu üzerine kemerlerinizi çıkardınız. Yani artık uçuşunuz tam olarak başladı. Bu esnadan sonra yapmanız gerekenler diğer yolcuları rahatsız edecek davranışlar sergilemeden koltuğunuzda oturmaktan ve uçakta çalışan ekip tarafından ara ara yapılan anonslara uygun hareket etmekten ibaret.

-Uçağınız iniş aşamasına geçtiğinde de kabin memurunun talimatıyla yine kemerinizi takmanız gerekiyor.

-Uçaktan inişte bagajlarınızı alırken de arkanızda başka yolcuların olduğunun farkındalığıyla hareket etmeli, tempolu bir şekilde yürümeli ve kimseyi bekletmemelisiniz.

Uçuş esnasında dikkat etmeniz gereken genel kurallar böyle. İşin bir de dikkat edilmesi gereken görgü ve nezaket kuralları kısmı var. Sıradaki bölümde de uçaklarda uyulması gereken nezaket kurallarından bahsedeceğiz.

Uçuşlarda dikkat edilmesi gereken nezaket kuralları

-Tıpkı diğer ulaşım araçlarında olduğu gibi uçakta da yaşlılara, hamile kadınlara ve çocuklu kişilere öncelik vermelisiniz.

-Eğer ki yaşından ya da fiziksel engelinden dolayı el bagajını yerine yerleştiremeyen biri görürseniz el bagajını onun yerine dolabına koyabilirsiniz.

-Çantalarınızı taşırken dikkatli olmalı, onların kimseye çarpmamasına özen göstermelisiniz.

-Bazı uçaklarda özellikle ekonomi sınıfında koltuk araları çok dar oluyor. Böyle bir uçaktaysanız koltuğunuz el verse dahi onu çok yatırmamalısınız. Koltuğunuzu çok yatırmak arkanızdaki kişinin rahatsız olmasına neden olacak bir durum doğurur.

-Uçak yolculuğu yapacağınız gün yakınınızda oturan kişileri rahatsız etmemek için ağır bir parfüm kullanmamalısınız.

-Tanıdığınız biriyle seyahat ediyorsanız diğer yolcuların rahatsız olacağı şekilde sohbet etmemelisiniz.

-Bazı yolculara uçuş esnasında basınç farklarından daha az etkilenmeleri için sakız çiğnemeleri önerilir. Eğer siz de basınçtan etkilenme oranınızı azaltmak için sakız çiğneyecekseniz bu eylemi yaparken etrafınızdaki kimseyi rahatsız etmediğinizden emin olmalısınız. Özellikle yanınızdaki kişi bu durumdan rahatsız olacağı için istenmeyen sorunlar doğabilir.

-Gazete okuyorsanız gazetenin sayfalarını yanınızdaki kişiyi rahatsız etmeyecek şekilde çevirmeye özen gösterin.

-Koltuğunuzdayken kolunuzun kenarlığı tamamen kaplamadığına emin olun. Çünkü yanınızda oturacak kişi de kenarlıktan yararlanmak isteyebilir.

-Koltuğunuz cam kenarındaysa ve ihtiyaçlarınız için kalkmanız gerekiyorsa yanınızdaki kişiden müsaade isteyin. Aradaki boşluktan müsaade istemeden geçmeye çalışırken diğer koltuktaki yolcuya çarparsanız bu durum sorun yaratabilir.

-Kabin memurlarına kibar davranmak da uçuş sırasında dikkat etmeniz gerekenlerden. Karşınızdaki görevliye kaba davranışlar sergilemeniz tüm uçak içindeki ambiyansın değişmesine neden olabilir.

-Tıpkı gürültülü konuşmak gibi yüksek sesli müzik dinlemek de uçaktaki diğer yolcuların rahatsız olmasına neden olabilecek bir davranış. Uçak yolculuğu sırasında kimseyi rahatsız etmeyecek bir şekilde müzik dinlediğinizden emin olmalısınız.

-Telefonunuzu uçak moduna aldığınızda oyun oynamaya devam edebilirsiniz. Bir önceki maddedeki gibi oyun oynarken de sesin kısık olmasına dikkat etmelisiniz. Oyun sesi de birlikte oturduğunuz kişilerin huzurunu kaçırabilir.

-Özellikle yurt içi uçuşlarında kabin memuru ikram yaparken onu çok uzun süre oyalamamalısınız. Çünkü bu ikramdan yararlanmak yolcuların hepsinin hakkı ve yurt içi uçuş olduğu için süre çok kısıtlı. Yani fazladan talepler kabin memurlarının işlerinin aksamasına neden olacak.

-Uçak türbülansa girecekse pilot bu durumla ilgili yolcuları bilgilendirir. Eğer türbülans duyurusu yapılırsa kabin görevlilerinin yönlendirmeleriyle kemer takmak da uçuş esnasında uymanız gereken kurallardan biri.

-Türbülans öncesinde sıcak içecek aldıysanız bu içeceği masada bırakmamanız gerekiyor. Çünkü sarsıntı etkisiyle içeceğiniz üzerinize ya da yanınızda oturan kişinin üzerine dökülebilir. Bu gibi bir durumla karşılaşmamak için içeceğinizi elinizde tutmayı tercih edebilirsiniz.

Uçuş esnasında dikkat etmeniz gereken tüm kurallar aslında bu kadar. Kimsenin yolculuğunu sekteye uğratmayacağınızdan emin olmanız, yeterince tempolu hareket etmeniz, herhangi bir yolcunun kişisel alanına taşmadan yerinde oturmanız ve sonrasında da kabin görevlilerinin anonslarına göre hareket etmeniz keyifli bir uçuş deneyimi için yeterli.