Ukrayna Havayolları’ndan kaza açıklaması

Bu sabah Tahran’da yaşanan kaza sonrasında Ukrayna Havayolları’ndan ilk resmi açıklama yapılırken, Tahran uçuşlarının durdurulduğu belirtildi.

Havayolunun açıklamasında PS752 sefer sayılı Tahran-Kiev uçağının yerel saatle 06.10’da havalandığı ve kalkışından birkaç dakika sonra radardan kaybolduğu belirtilirken, yolcuların uyruklarının listesi de açıklandı.

Düşen uçakta 83 İran, 63 Kanada, 11 Ukrayna, 10 İsveç, 4 Afganistan, 3 Almanya ve 3 İngiliz vatandaşının olduğu bilgisi verildi.

Açıklamada düşen uçağın  Boeing 737-800 NG (UR-PSR) modeli olduğu ve 2016 yılında üreticiden direk olarak teslimatının gerçekleştiği bilgisi paylaşılırken, son bakımın ise 6 Ocak 2020’de gerçekleştirildiği belirtildi.

Ukrayna Havayolları’nın ikinci bir duyuruya kadar Tahran seferlerini durdurduğu öğrenilirken, kazanın araştırılması için ekiplerin koordineli bir şekilde çalışmalarına devam ettiği açıklandı.

Kazaya ilişkin havayolu yetkilileri tarafından ayrıca Boryspil Havalimanı’nda bir basın toplantısının düzenleneceği duyuruldu.

Kaza alanında yapılan çalışmalarda ise uçağın iki karakutusunda birinin bulunduğu ve karakutusunun ciddi hasar görmediği bilgisi verildi.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber