Ukrayna ile seferler artırılıyor

Türkiye ve Ukrayna iki ülke arasında uçuşların artırılması için yeni anlaşma imzaladı.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü(SHGM) ile Ukrayna Sivil Havacılık heyeti, iki ülke arasındaki seferlerin ve uçuş noktalarının arttırılması amacıyla 3 Nisan 2018’de Ankara’da bir araya geldi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Türkiye ile Ukrayna arasında uçuşların arttırılması amacıyla imzalanan yeni anlaşma ile İstanbul-Kiev uçuşlarının frekansı iki katına çıkarılırken, İzmir, Bodrum, Bursa ve Dalaman yeni uçuş noktaları olarak belirlendi.

Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcısı Haydar Yalçın ve Ukrayna Sivil Havacılık Otoritesi Genel Müdür Yardımcısı Sergii Korshuk başkanlığında gerçekleştirilen ikili havacılık müzakerelerinde, havayolu taşıyıcılarımızın süregelen frekans ve nokta kısıtlaması sorunları ele alındı.

Müzakereler sonunda imzalanan Mutabakat Zaptı ile, İstanbul-Odessa hattında mevcut frekans sayısının iki katına çıkarılması konusunda anlaşma sağlandı.

İstanbul-Odessa hattındaki haftalık uçuşları 14’ten 28’e çıkarılırken, iki ülke arasında yeni uçuş noktaları konusunda da mutabık kalındı.

Bu kapsamda, Türk tarafı için İzmir, Bodrum, Bursa ve Dalaman çıkış noktası, Ukrayna tarafı için de varış noktası olarak kabul edilerek bu şehirlerden karşılılı sefer düzenlenmesine imkan sağlandı.

İzmir-Kiev hattı için haftalık 21 frekans uçuş belirlenirken, yeni eklenen noktalara haftalık 7 frekans sefer düzenlenmesi karara bağlandı.