Ukrayna uçağı füze ile vuruldu

Tahran’da kalkıştan kısa süre sonra düşen Ukrayna Havayolları uçağı için bir flaş açıklamada Kanada Başbakanı Justin Trudeau’dan geldi.

Trudeau, ellerinde uçağın İran’a ait yerden havaya füzeyle vurulduğuna dair kanıtlar olduğunu ancak birilerini sorumlu tutmak için henüz erken olduğunu ifade etti.

Ottawa’da düzenlediği basın toplantısında konuşan Trudeau, “Elimizde müttefiklerimiz ve kendi kaynaklarımız da dahil olmak üzere birden fazla kaynaktan gelen istihbarat var. Kanıtlar, uçağın İran’a ait bir karadan havaya füzeyle vurulduğunu gösteriyor. Bu, yanlışlıkla yapılmış olabilir. Elde ettiğimiz bu yeni bilgi, konuyla ilgili çok detaylı bir soruşturma yapılması gerektiğini daha da çok ortaya koyuyor” dedi

Ellerinde çok sayıda bu yönde istihbarat olduğunun ifade eden Kanada başbakanı, Kanadalı diplomatlarında İran’a gönderildiği bilgisini verdi.

Kanada ve İran arasında diplomatik ilişkilerin olmadığının hatırlatılması üzerine “Konsolosluk yetkililerimiz Türkiye’ye gitmek üzere yola çıktı. İran konsolosluk ekibine giriş izni sağlanacağının mesajını verdi. Erişim sağlamalarını umuyoruz” şeklinde konuştu.

Kanada ve İran arasında 2012 yılından bu yana diplomatik ilişki bulunmuyor.

Tahran’da kalkıştan 4 dakika sonra radardan kaybolan Ukrayna Havayolları uçağında 63 Kanada vatandaşı da bulunuyordu.

Trudeau’nun açıklamasında önce ABD Başkanı Donald Trump’ta Ukrayna uçağının İran tarafından düşürüldüğü konusunda bilgiler olduğunu açıklamıştı.

Reuters’in haberine göre, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’da Ukrayna Havayolları uçağının füze ile vurulduğuna dair ellerinde kanıt olduğunu açıkladı.

Tahran yönetimi ise uçağın füzeyle düşürüldüğü iddialarının gerçeği yansıtmadığı belirtilirken, konuya ilişkin araştırmaların devam ettiği bildirildi.