Ukraynalı pilotlara Yunanistan’dan F-16 eğitimi

Yunanistan, Ukrayna’ya Holanda ve Danimarka’nın vermeyi taahhüt ettiği F-16’ları kullanacak askeri pilotları eğitmeyi teklif etti.

Yunanistan, Avrupa’ya düzenlediği resmi ziyaret kapsamında Atina’ya giden Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’e, Hollanda ve Danimarka tarafından verilecek F-16  jetlerini kulanacak askeri pilotları yetiştirmeyi teklif etti.

Ukrayna lideri Zelenskiy söz konusu teklifi memnuniyetle kabul ettiğini açıkladı. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis ile görüşmesi sonrasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Ukrayna lideri, “Pilotlarımızın F-16’lara hazırlanması konusunda Yunanistan’ın desteğine ihtiyacımız var” diye konuştu.

Yunanistan hava kuvvetlerinin büyük kısmı F-16 savaş jetlerinden oluşuyor ve Yunan pilotları bu model uçak konusunda oldukça tecrübeli olarak görülüyor.

Pazar günü Danimarka ve Hollanda, Ukrayna’ya F-16 savaş uçağı vereceklerini duyurmuştu. Uçakların Ukrayna’ya verilmesine kadar, jetleri kullanacak pilotların eğitimini tamamlaması hedefleniyor.