UPS Kargo Drone’la hedef büyüttü

ABD’li kargo firması olan UPS Kargo’nun, Drone taşımacılığı için işletme lisansını aldığı açıklandı.

UPS Kargo, Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından Drone taşımacılığı için tam onay alırken, bunu gerçekleştiren ilk firma oldu.

Donanım Haber’in derlediği habere göre, UPS alt kuruluşu UPS Flight Forward, Part 135 olarak bilinen ve hava taşımacılığında herhangi bir sınırlama getirmeyen lisansı almaya hak kazandı.

Taşımanın büyüklüğü ve kapsamına ilişkin de sınırlama olmadığı için UPS Flight Forward iştiraki Drone teslimatını istediği şekilde ve zamanda ölçeklendirebilecek.

Lisans anlaşmasının ardından Kuzey Karolina’nın Raleigh şehrindeki WakeMed’s hastane yerleşkesinde Drone teslimatı gerçekleştirildi ve Part 135 lisansı ilk Drone teslimatı olarak tarihe geçti.

Matternet M2 model dört pervaneli robot helikopter kullanılarak yapılan bu uçuş, sayesinde “görüş çizgisinin ötesinde” (BVLOS) yapıldı.

Barındırdığı kameralar sayesinde Drone modelleri operatörün gözle görülür görüş çizgisinin ötesinde gerçekleşiyor ve BVLOS olarak adlandırılıyor.

Bu yılın başlarında UPS, drone üreten Matternet ile ortak olarak sağlık teslimat hizmetlerini başlatmıştı.

Part 135 Standardı, UPS’in drone’larını UPS lojistik ağına entegre etmesini ve böylelikle pek çok sektörde yeni uygulamalar için potansiyel yaratmasını sağlıyor. Şirketin önemli mihenk taşlarına ilişkin uzun vadeli planları var.