Üsküp ve Ohrid’in rekor yılı

Makedonya’da Üsküp ve Ohrid havalimanlarını işleten TAV Havalimanları 2018 yılını rekorlarla geride bıraktı.

TAV Makedonya Genel Müdürü Alper Ersoy, 2018 yılındaki başarılı dönemi ve gelecek dönem planları hakkında Ex-Yu havacılık portalına bilgiler verdi.

2018 yılında Üsküp ve Ohrid’e Avrupa’nın bir çok noktasında yeni uçuşların başladığını belirten Ersoy, bunların arasında 14 yıl sonra tekrar başlayan Aegean’ın Atina-Üsküp, Türkiye-Estonya ve Polonya’dan Ohrid’e yapılan uçuşlarla başlatılan önemli turizm faaliyetlerinin başarıda etkili olduğunu ifade etti.

İki havalimanın toplam yolcu rakamlarının 2017 yılına oranla %16 artış gösterdiği bilgisi verilirken, bu yıl 2 milyon yolcu barajını aşan Üsküp Havalimanı’nın 2014 yılında 1 milyon yolcu rakamını geçtiğini ve 4 yıl içinde önemli bir büyüme kaydettiği vurgulandı.

Üsküp Havalimanı’nın yılda 4,2 milyon yolcu ağırlama kapasitesine sahip olduğunu belirten Ersoy, bu nedenle herhangi bir kapasite sorunun olmadığı ve terminalin büyüyen rakamları karşılamaya hazır olduğunu açıkladı.

Yeni yılda Üsküp’ten özellik Wizz Air tarafından başlatılacak olan yeni uçuş noktaları ile yolcu sayısının daha da artış göstermesi bekleniyor.

Yeni yılda büyük hedef ABD ve Kanada

Üsküp ve Ohrid havalimanlarından yeni yılda, Avrupa, Orta Doğu ve Balkanlarda yeni uçuş noktalarının eklenmesi planlanıyor.

Bunların yanı sıra en büyük hedefler arasında ise ABD ve Kanada’dan ülkeye yapılan uçuşlar yer alıyor.

Geniş gövdeli uçaklarla yapılacak transatlantik seferlerinin bölgenin gelişimine ve havalimanının kapasitesini artırmaya ciddi oranda katkı yapacağı belirtiliyor.

Üsküp Uluslararası Havalimanı’nın bu uçuşlar için hazır olduğunu belirten Ersoy, en büyük diaspora merkezlerinden biri olan Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’ya bağlantılar için tüm Balkan bölgesine hizmet verilebileceğini ifade etti.

AirTürkHaber