Üsküp’te 2021 rakamları açıklandı

TAV Makedonya işletmesindeki Kuzey Makedonya’nın Üsküp Havalimanı’nda Ocak-Aralık döneminde 1 milyon 145 bin yolcuya hizmet verildiği açıklandı.

2019 verilerine göre yolcu sayındaki düşüşün %47,5 olduğu açıklandı.

2021 verilerine ilişkin açıklamada bulunan TAV Makedonya Genel Müdürü Metin Batak, 2020’de pandeminin başlamasından bu yana Kovid-19’un havacılık sektörü üzerinde yarattığı olumsuz etkinin ardından bu yıl Üsküp ve Ohri havalimanlarında yolcu trafiğindeki toparlanmanın ilk somut işaretlerinin görüldüğünü vurguladı.

Hava ulaşımına olan talep ve normale dönme coşkusunun, özellikle Makedon pasaportu sahiplerine yönelik AB seyahat kısıtlamalarının geçici olarak kaldırıldığı 2021 yaz aylarında hissedildiğini ifade eden Batak,  “Yine de önümüzde birçok zorluk var, çünkü hava trafiği, farklı ülkeler tarafından uygulanan seyahat kısıtlamalarına büyük ölçüde bağımlı olmaya devam ederken, havaalanları, yolcular ve havayolları farklı ulusal sağlık politikalarına dayalı sık kural değişikliklerine uyum sağlamaya çalışıyor” dedi.

Üsküp Havalimanı yılı Belgrad, Priştine, Split ve Zagreb’in ardından eski Yugoslavya’nın en yoğun beşinci havalimanı olarak tamamlayacak.

AirTürkHaber