Uyduların sinyalini böyle bozacak

Rusya’da askeri uyduların sinyalini bozabilecek yeni bir uçağın geliştirildiği belirtildi.

Açıklamaya göre, uçak üzerindeki özel donanım, düşman hedeflerinin yönlendirilmesini önleyebilecek ve hedeflerle iletişimi kesebilecek.

Sputnik’e konuşan Rus devlet teknoloji şirketi Rostec’e bağlı savunma şirketi OPK’den bir kaynak, askeri uydu sinyallerini bozabilecek bir uçak üzerinde çalışıldığını söyledi.

Kaynak, “Bu uçak üzerinde tamamen yeni bir donanım yer alacak ve bu donanım kara, hava ve denizdeki her türlü aracın radar sistemlerine karşı baskılama sağlayacak, düşman hedeflerinin karadan yönlendirilmesini ve hedeflerle iletişimi kesecek” ifadelerini kullandı.

Kaynak, uçağın düşman hedeflerinin sinyallerini bozarken diğer birlikleri etkilemeyeceğini de kaydetti.

‘YAKINDA İNŞA EDİLMEYE BAŞLANACAK’

Şimdilerde projenin taslağının hazır olduğunu ve yakın zamanda inşa sürecinin başlayacağını ekleyen kaynak, uçağın Rus Hava Kuvvetleri’ndeki İl-22PP ‘Porubşik’ (Ağaç kesici) uçağının yerini alacağını vurguladı.

Kaynak uçağa şimdilik ‘Porubşik-2′ isminin verildiğini belirterek “Orduda kullanıma alındığında uçağa büyük ihtimalle başka bir isim verilecek” dedi.

Ayrıca uçağın tamamen farklı bir kasasının olacağını ve model olarak Tu-214 ve İl-76 uçaklarının düşünüldüğünü vurguladı.