Uzay istasyonunda şarap deneyi

Fransa’nın dünyaca ünlü Bordeaux şarabı, özel koruyucu kutuları içinde Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) gönderildi.

Uzmanlar, astronotlar tarafından bir damlasının bile tüketilmesinin yasaklandığı 12 şişe şarabın, yerçekimsiz ve iklim krizine maruz kalmamış bir ortamdan nasıl etkileneceğini görmek istiyor.

Araştırma kapsamında, aynı marka 12 şişe şarap da bir yıl boyunca uzay istasyonunda bekletilecek.

Bu sürenin sonunda ise şarapları karşılaştıracak olan bilim insanları, böylece mikro yerçekimi ve kozmik radyasyonun özellikle şarabın fermentasyon sürecini nasıl etkilediğine dair ipuçları elde edecek.

“Şarapların bir yıl boyunca Uzayda saklanmasının bakteriler üzerinde olumlu bir etki yaratacağına inanıyoruz” diyen Bordeaux Üniversitesi Şarap Bilimi Enstitüsünden Profesör Philippe Darriet, “Bu projenin bu kadar ciddi olduğunu düşünmüyorduk. Fakat şarabın Uluslararası (Uzay) istasyonunda kalması bize, güneş radyasyonu ve mikro-yerçekiminin şarap bileşenleri üzerindeki etkisini gösterecek.” şeklinde konuştu.

İklim krizine dayanıklı bitkiler elde etme olasılığı

Araştırmayı yapan Space Cargo Limited Şirketi’nin kurucularından ve aynı zamanda CEO’su Nicolas Gaume ise projenin sonuçlarının şarap endüstrisinin yanı sıra bir çok endüstriye de katkı sağlayacağını belirterek, “Araştırma aynı zamanda iklim krizine karşı dayanıklı bitkiler elde etmek adına bir umut olacak. Gerçekten istediğimiz, bir dizi canlı organizmayı uzayın özel durumuna maruz bırakmak ve onları geri getirmek. Yani, beklediğimiz şeyin spektrumunun botanikçi olmaktan çıkacağını hayal edin, uzayda büyümemize izin verebilecek ilginç yeni yaşam evrimleri, bize iklim değişikliği ile büyüyecek belirli parazitlere karşı daha dayanıklı bitkiler elde etmemizi sağlayacak” şeklinde konuştu.

Space Cargo Limited Şirketi araştırmanın sonuçları ışığında, gelecek yıllarda uzaya bitki, maya, sebze gibi türler de göndermeyi planlıyor.

Bilim insanları 2012 yılında da yine biyolojik araştırma kapsamında, İskoçya’nın Viskileri ile ünlü Islay adasındaki Ardbeg damıtım evine ait malt viskileri Uluslararası Uzay İstasyonu’na göndermişti.

Deneyin amacı içkinin maltlama sürecinin yerçekimsiz ortamdan nasıl etkileneceğine dair ipuçları elde etmekti. (euronews)