“Uzay operasyon alanımız..”

NATO’nun uzay planı ve stratejisine ilişkin genel sekreter Stoltenberg tarafından önemli açıklamalar yapıldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, yaptığı açıklamada uzaya silah konuşlandırılmasının söz konusu olmadığını ancak birliğin sivil ve askeri uyduları koruması gerektiğini söyledi.

Webtekno’nun aktardığına göre, NATO ayrıca uzaydaki varlıklarını da paylaşmanın yollarını arıyor.

“Uzayı bir operasyon alanı haline getirmek, görevlerimizin başarısı için tüm varlıkların dikkate alınmasını sağlamaya yardımcı olacak” diyen Stoltenberg, “Mesela bu, NATO planlayıcılarına müttefiklerinden uydu iletişimi ve veri görüntüleme gibi hizmetler talebinde bulunabilme şansı sağlayacaktır” ifadesini kullandı.

NATO Genel Sekreteri, yaptığı açıklamada uzayda 2000’den fazla uydunun bulunduğunu belirterek, bu araçların da savunma için esas odağı olacağını belirtti.

Son dönemde ülkelerin ve askeri kuruluşların uydularına ek olarak pek çok bağımsız, kişilere ya da şirketlere ait uydu da gezegenimizin yörüngesinde dolanıyor.

NATO Genel Sekreterinin açıklaması, iki hafta sonra NATO liderler zirvesinde bu konunun görüşüleceği fikrini ortaya çıkardı.

Daha önce Norveç Başbakanı olarak görev yapan Stoltenberg, ayrıca gelecek dönemde NATO’nun izleyeceği yol haritası hakkında da konuştu.

NATO Genel Sekreteri, “Uzay, dünyadaki günlük yaşamımızın bir parçası. Barışçıl amaçlarla kullanılabilir. Ancak çok agresif şekilde de kullanılabilir. Uydular devre dışı bırakılabilir, hacklenebilir veya silah haline getirilebilir. Anti-uydu silahlar hava yolculuğu, hava durumu tahmini, bankacılık gibi toplumların uydulara güvendiği alanlarda iletişim ve diğer hizmetleri engelleyebilir” dedi.