Uzay rekabetine Çin etkisi

Uzay yarışında Çin’li özel şirketlerin çalışmaları ABD ve Rusya ile birlikte girilen rekabeti daha farklı bir boyuta taşıyor.

Çin merkezli özel uzay kuruluşları olan OneSpace ve iSpace, 2019’nun ilk yarısında yapmayı planladıkları yörünge fırlatmaları konusundaki çalışmalarını sürdürüyor.

Webtekno’nun Spacenews’den derlediği habere göre OneSpace, şu anda 2018’nin ikinci yarısında ilk testlerini yaptıkları OS-M roketini mart ayında yörüngeye yerleştirmek için hazırlık aşamasında.

OneSpace temsilcilerinden biri SpaceNews’e yaptığı açıklamalarda, şirketin yakında elektriksel aksam ve yük ayırma sistemlerinin testlerini başlatacağını söyledi.

19 metre uzunluğunda olan OS-M uzay aracı, 205 kilogramlık yükü 300 kilometrelik düşük Dünya yörüngesine (LEO) ve 73 kilogramlık yükü 800 kilometrelik Güneş senkronize yörüngesine (SSO) taşıyabilecek.

İlk uçuştaki taşınacak yük miktarı ise açıklanmadı.

2017 yılında kurulan iSpace de sessiz sakin bir biçimde dünya yörüngesine ulaşma konusunda ilerleme kaydediyor.

Şirket, yakın zamanda yaptığı basın açıklamasında 2019 yılında 3 adet uzay aracı fırlatacaklarını, bunlardan ilkinin ise yılın ilk yarısında fırlatılacak Hyperbola-1 olduğunu söyledi.