Uzay yarışında AB yer alabilecek mi?

Avrupa Birliği (AB) 2018 yılında uzay çalışmalarına 2 milyar 120 milyon dolar harcadı.

Brüksel, uzayda askeri güç kurmaya çalışan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve bu alanda dev yatırımlar yapan Çin, Rusya ve Hindistan ile yarışabilecek mi?

AB’nin öncü bir aktör olmak için projelere yeterince bütçe ayırıp ayırmayacağı sorgulanıyor.

AB bakanları kasım ayında uzay politikalarını belirlemek için keşif, uydu ve planlamayı yöneten Avrupa Uzay Ajansı koordinasyonunda İspanya’nın Sevilla kentinde bir araya gelecek. Toplantıda hangi projelerin finanse edilip edilmeyeceği tartışılacak.

Alınacak kararlar arasında NASA ile işbirliği içinde bir asteroit saptırma projesinin finanse edilip edilmeyeceği ve gelecekteki keşif görevlerinde ne kadar iddialı olunup olunmayacağı belirlenecek.

Avrupa Birliği ayrıca “Askeri Uzay İstasyonu” konusunda hangi ölçüde yatırım yapıp yapmama konusunda karar verecek zira şu ana kadar üye ülkeler bu konuda bölünmüş durumda.

ABD ve Çin’in bütçesi 30 milyar dolara yakın

Avrupa Komisyonu uzay projelerine 2021-2027 yılları arasında 16 milyar euro bütçe ayırmayı önerdi. Bu bütçe uydu programlarını ve güvenli devlet iletişim sistemi gibi yeni projeleri ele almayı kapsıyor.

Söz konusu yılları kapsayan bütçe, AB’nin bu konuda öncü olması için yetersiz görünüyor zira 2024 yılına kadar astronotları yeniden aya göndermeyi planlayan NASA’nın yıllık bütçesi 20 milyar doları aşıyor.

Çin ise her yıl kendi uzay ajansına yaklaşık 8 milyar dolar yatırım yapıyor.

Avrupa Birliği geçtiğimiz yıllarda ABD, Rus ve Çin sistemlerine olan bağlılığını azaltmak için navigasyon uydu sistemi Galileo’ya 10 milyar Euro yatırım yapmıştı ancak teknik sorunlar yaşanmıştı.