Uzaydan görüntülendi

ABD’de Kaliforniya eyaletinde başlayan ve çok geniş bir alana yayılan yangın Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (UUİ) görüntülendi.

Fotoğrafların Avrupa Uzay Ajansı (ESA) astronotu Alexander Gerst ve NASA astronotu Ricky Arnold tarafından çekildi.

NASA tarafından yapılan paylaşımda, Kaliforniya’daki yangınlarla mücadele etmek için 4.300’ün üzerinde personelin çalıştığı ve uzay teknolojisinin sağladığı uydu verilerinin de çalışmalara yardımcı olduğu belirtildi.

Mendocino Complex olarak bilinen yangında şimdiye kadar 117 bin 639 hektarlık bir alanın kül olurken, bu alanın Los Angeles kentinden büyük olduğu belirtiliyor.

Yangının Eylül ayına kadar söndürülmesinin beklenmediği açıklanırken, eyalette sıcaklığın önümüzdeki günlerde 43 dereceye ulaşabileceği kaydediliyor.

Smoke from 250 miles above. These images of the Carr and Ferguson fires in California were captured from the vantage point of European Space Agency (@europeanspaceagency) astronaut Alexander Gerst (@Astro_Alex_ESA) and NASA astronaut Ricky Arnold (@Astro_Ricky) from the International Space Station (@ISS). Over 4,300 personnel are working to battle the fires in California. Satellite data and emergency response tools enabled by space technology are helping first responders in the field. From a satellite instrument that can provide better estimates of the amounts of particles fires release into the air to tracking fires all over the planet, data gathered in space can have a real impact to saving lives here on Earth.

Credit: @Astro_Alex_ESA | @Astro_Ricky

#nasa #space #earth #fire #forestfire #esa #astronaut #spacestation #carr #ferguson #california #smoke #science #satellite #earth

A post shared by NASA (@nasa) on