Venezuela’da uçuşlarda yeni dönem

Venezuela’da yakın dönemde uçuşlarda biletlerin ve havalimanındaki diğer tüm hizmetlerin kripto paralar ile yapılabileceği belirtiliyor.

Venezuela’nın başkenti Caracas’ta ülkenin en önemli uluslararası havaalanı olan Maiquetia Havalimanı’nın Direktörü Freddy Borges, seyahat etmek isteyenlerin yakın zaman içinde uçak biletlerinin ve havaalanındaki diğer mal ve hizmetlerin ödemelerini Bitcoin, Dash ve Petro gibi kripto paralarla yapabileceklerini açıkladı.

2018 başından bu yana Petro adlı kendi dijital parası da olan Venezuela’da devlete ait havayolu firması Conviasa 2019 Ağustos ayından bu yana Petro karşılığında; 2 ay öncesinde de ulusal ve uluslararası uçuşlar yapan Turpial Havayolları da Bitcoin’le bilet satışına başlamıştı.

Maiquetia Uluslararası Havaalanı’nda kripto para ile ödemelerin, kripto varlıkları ve işlemleri denetleyen devlet kurumu Sunacrip tarafından kurulacak ödeme butonları sayesinde yapılabileceği bildirildi.

VOA Türkçe’ye konuşan Venezuelalı kripto para uzmanı, ekonomist Aaron Olmos, Latin Amerika’da kripto para kullanımında ilk sırada yer alan Venezuela’nın dünyada da en fazla kripto para kullanılan ülkeler arasında olduğuna dikkat çekiyor.

Venezuela’da kripto para kullanımının başta ticari işlemlerde olmak üzere 2013’te yaygınlaşmaya başladığını belirten Olmos, Chainalysis adlı blockchain analitik firması raporlarında Venezuela’nın dünya kripto para işlem hacmi sıralamasında 2020’de 246 milyon doları aşan işlem hacmiyle ilk üçte, 2021’in ilk 10 ayı itibarıyla da ilk yedi ülke arasında yer aldığını söylüyor.